Denník N

Riziko demencie môžete znížiť tým, že starobu budete brať s nadhľadom

Foto - Flickr.com
Foto – Flickr.com

Šesťdesiatroční sa cítia, akoby mali 46, sedemdesiatnici tvrdia, že sa cítia na 53, a osemdesiatroční zase na 65 rokov. Ľudia si uvedomujú, že starnú, no keď posudzujú svoj vek, uberajú si spravidla dvadsať percent.

Píše Marlene Cimonsová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Kto by nepoznal všetky tie klišé o starnutí: „Si taký starý, na koľko sa cítiš.“ „Vek je len číslo.“ Alebo: „Čím si starší, tým si lepší“ či „Sedemdesiatka je nová päťdesiatka“.

Tiež sa pýtate, či je na týchto únavných frázach aspoň kúsok pravdy?

Je to možné.

Americkí výskumníci potvrdili, že mnohí ľudia sa cítia dobre aj napriek tomu, že starnú.

Stereotypy vnímajú aj deti

Podľa jedného z výskumov sa starnúci ľudia zhodujú na tom, že sa cítia mladšie, dokonca omnoho mladšie v porovnaní so svojím skutočným vekom. Existujú aj dôkazy, že pozitívny prístup k starnutiu znižuje riziko demencie, ktorá je jedným z jeho najvážnejších dôsledkov.

„Už troj- či štvorročné deti vnímajú stereotypy o veku,“ vraví psychologička z Yale Becca Levyová, ktorá vo svojej štúdii potvrdila, že u starších ľudí s pozitívnym pohľadom na starnutie sa demencia nevyvíja tak často ako u ostatných. Týka sa to aj tých, čo majú na chorobu dedičné predpoklady.

„Tieto stereotypy sa k deťom dostávajú z rôznych zdrojov – od rodinných historiek až po sociálne siete. Z vyzdvihovania pozitívnych okamihov starnutia by mohli mať prospech ľudia zo všetkých vekových kategórií,“ vysvetľuje Levyová.

Uberajú si dvadsať percent

Psychológ William Chopik z Michiganskej štátnej univerzity s tým súhlasí: „Už v mladšom veku získavame z médií, z kníh, z filmov a z rozprávania našich blízkych negatívny názor na starnutie. Tieto názory sú v našom detstve všadeprítomné, takže zmeniť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie