Denník N

Newsfilter: Po mesiaci a pol Gašpar súhlasil, že o mesiac a pol odíde

Tibor Gašpar a Peter Pellegrini v apríli 2018. Foto N – Tomáš Benedikovič
Tibor Gašpar a Peter Pellegrini v apríli 2018. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Čo nezvládol Drucker za štyri týždne, vybavil Pellegrini za štyri hodiny. 2. Laššáková opäť predviedla, že nemá čo robiť na poste ministerky kultúry. 3. Nová vládna garnitúra bude mať nevďačnú úlohu. Plus jednou vetou, citát, FB status, zaujímavé články, Shooty a MMŠ.

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális


Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Gašpar dole

Premiérovi Petrovi Pellegrinimu, ktorého prezident v utorok predobedom poveril vedením ministerstva vnútra, stačili len štyri hodiny, aby sa s policajným prezidentom Tiborom Gašparom dohodol na jeho odstúpení. Šéf polície však neodchádza hneď: vo funkcii zostane možno až do 31. mája.

Takže si to zrekapitulujme: V pondelok popoludní oznámil demisiu Tomáš Drucker, pretože Gašpara nedokázal presvedčiť, aby odišiel. (Neskôr povedal, že neverí, že sa výmenou policajného prezidenta niečo vyrieši.)

V utorok ráno na tlačovke Gašpar oznámil, že neodstúpi a vraj ak nový minister nájde odvahu, tak ho vo funkcii nechá.

Ešte doobeda poveril prezident Andrej Kiska vedením rezortu vnútra premiéra Pellegriniho, ktorý vyzval Gašpara na odchod.

V utorok poobede Pellegrini na spoločnej tlačovke s Gašparom ohlásil jeho odchod. A na tej istej tlačovke Gašpar povedal, že to, že ho Pellegrini požiada o odchod, vraj vedel už ráno.

Vyzerá to na komédiu, tak to hádam nie je nič temnejšie.

Hľadá sa ďalší profesionál. Pellegrini zdôraznil, že ako premiér sa nechcel vyjadrovať k veciam, ktoré spadajú do kompetencie ministra vnútra, no keď prevzal tento post, už to spraviť mohol. Opäť zdôraznil, že policajný prezident je profesionál, človek na svojom mieste, je kompetentný a má všetky schopnosti riadiť policajný zbor.

No bol tu enormný tlak, ktorý sa vraj prenášal aj na 23-tisíc policajtov, ktorí boli touto situáciou zneistení, no teraz budú mať pokoj na svoju prácu. Gašpar vraj mal konštruktívny prístup, premiér sa s ním rýchlo dohodol a do konca mája je dosť času na to, aby sa za odchádzajúceho policajného prezidenta našla primeraná náhrada. Pellegrini má len jednu podmienku: Gašparov nástupca má byť profesionál a nesmie vzbudzovať akékoľvek pochybnosti.

Hádam na sľub nezabudne. Keď sa pozrieme na všetky demisie za posledné dva mesiace, možno ich rozdeliť na dve skupiny: minister kultúry Marek Maďarič, premiér Robert Fico a minister vnútra Tomáš Drucker odstúpili prakticky okamžite po ohlásení demisie.

Naopak, v rezorte vnútra to ide o dosť ťažšie. Minister vnútra Robert Kaliňák síce ohlásil demisiu, no na svojom poslednom zasadnutí vlády bol až trikrát.

Šéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer síce koncom marca oznámil, že k 1. aprílu odstúpi, no ako v utorok potvrdil Gašpar, riaditeľom je stále, i keď vraj len formálne. (Čo to znamená, Gašpar nevysvetlil.)

No a teraz oznámil odchod Gašpar. Tak nám zostáva len dúfať, že na to, podobne ako jeho niekdajší nadriadený i podriadený, nezabudne.

Fajn, ale neskoro. Prezident Kiska Gašparov sľúbený odchod privítal, no dodal, že „je absurdné, že sme boli týždne zaseknutí v diskusii o odstúpení policajného šéfa len preto, že pán Gašpar premeškal všetky ako-tak dôstojné príležitosti odísť“. Prezident tiež napísal, že vláda, ktorej dôveryhodnosť bude závisieť od osoby nového ministra vnútra, musí konečne začať pracovať.

Koaličný Most-Híd považuje Pellegriniho rozhodnutie o Gašparovom konci za konštruktívny a potrebný „krok, ktorý bol potrebný aj v záujme nápravy pokriveného obrazu Policajného zboru“. Podpredseda SNS Anton Hrnko hovorí, že nie je nadšený, pretože „nie je dobrým riešením, keď sa počas vyšetrovania menia pomery vo vyšetrovaní, pretože to môže ovplyvniť chod vecí“.

Šéf opozičného OĽaNO Igor Matovič Gašparov odchod víta, no zbytočné naťahovanie času považuje za zbytočné zahrávanie sa s dôveryhodnosťou polície. Podobné slová sa ozvali aj z SaS. A Boris Kollár zo Sme rodina tvrdí, že Pellegrini začína byť autonómnejší. 

Aj iniciatíva Za slušné Slovensko považuje za nepochopiteľné, že Gašpar odíde až koncom mája, a hovorí, že „kroky pána Gašpara budeme preto do poslednej chvíle veľmi pozorne sledovať“.

Gašpar i Pellegrini argumentujú tým, že jeden viceprezident Policajného zboru je práceneschopný a jedna pozícia policajného viceprezidenta nie je obsadená. No pravdou je tiež to, že Gašparov odchod žiadajú demonštranti už pol druha mesiaca. A až do pozemkového škandálu jeho manželky sa novinári ministra Druckera prakticky na nič iné nepýtali. Takže času bolo skutočne dosť.

Len aby sme sa nevrátili do kaluže. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie