Denník N

Stredoškoláci po filme Mečiar: Zažívame druhú vlnu mečiarizmu, ficoizmus. Ide z toho strach

Film Terezy Nvotovej premietali študentom. Namiesto minulosti sa skloňovala súčasnosť a debata zhustla, keď sa do nej nečakane zapojila bývalá poslankyňa HZDS.

Mečiarizmus sa skončil skôr, než sa Peter narodil. Teraz bude maturovať, má osemnásť rokov. Študenta však zaujíma, čo sa dialo s našou krajinou, prečo bolo Slovensko čiernou dierou Európy.

„Film Mečiar som mal dnes šancu vidieť druhýkrát. A druhýkrát mi z neho prišlo zle. To nemyslím negatívne, ale ako kompliment pre autorov,“ vysvetľuje maturant.

Film Terezy Nvotovej si najprv našiel na YouTube, druhýkrát ho videl teraz, s ostatnými spolužiakmi, na plátne. Premietaním v bratislavskom kine Lumière pre študentov Gymnázia Jura Hronca odštartoval projekt Mečiar na školách, ktorý snímku chce postupne prinášať na stredné školy na Slovensku – ak prejavia záujem.

Produkčná spoločnosť PubRes a platforma na alternatívnu distribúciu Dokument na kolesách chcú učiteľom v školách poskytnúť „nástroj, ako v rámci vyučovania prehlbovať občiansko-právne povedomie, otvoriť diskusiu a ukazovať, ako naša minulosť ovplyvňuje súčasnosť.“

Že najmä to posledné maturanti vnímajú, ukázala debata.

Pre mňa bol najdôležitejší moment filmu vyjadrenie pána Flašíka a následný zrod pána Fica. Ďakujem snímke, že to ukázala, lebo to je niečo, čo sa týka mňa,“ hovorí Peter. Naráža na scénu s marketérom Fedorom Flašíkom, ktorý sa filmárke chválil, že jeho politické kampane „vyrobili Mečiara aj Fica.“

Druhá vlna mečiarizmu

Podobnosti mečiarizmu s dnešným stavom spoločnosti vidia mnohí ďalší. A nie je to iba tým, že debatovať prišla okrem Terezy Nvotovej a filmovej producentky  Zuzany Mistríkovej aj ich rovesníčka, občianska aktivistka Karolína Farská z iniciatívy Za slušné Slovensko. Vnímajú to veľmi jasne, silno na to reagujú, hoci o tom dokument hovorí len v náznaku.

Sú tam veľké paralely s dneškom. Zažívame druhú vlnu mečiarizmu: ficoizmus,“ domnieva sa Filip. Podľa jeho spolužiačky „stredoškolákom táto diskusia prospeje, aby si uvedomili, že v dejinách je vzorec, čo sa opakuje“.

Ďalší vravia, že zo snímky aj súčasnej politiky na nich ide strach. „Tí ľudia tam majú krytie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie