Denník N

SNS v tichosti vybrala nového náčelníka armády. Navrhla generála, ktorý pre ňu chystá nákupy

Generál Daniel Zmeko, na fotke z roku 2013 s vtedajším ministrom obrany Glváčom. Foto – TASR
Generál Daniel Zmeko, na fotke z roku 2013 s vtedajším ministrom obrany Glváčom. Foto – TASR

Nominanti Andreja Danka v tichosti rozhodujú o tom, kto sa má stať novým náčelníkom generálneho štábu. Na ťahu je ešte prezident.

Zatiaľ čo je pozornosť ľudí upriamená na osud policajného prezidenta, v úzkom kruhu nominantov SNS sa rozhodlo o novom veliteľovi slovenskej armády. Začiatkom mája skončí vo funkcii súčasný náčelník generálneho štábu Milan Maxim, ktorému uplynie štvorročný mandát.

Minister obrany a člen SNS Peter Gajdoš chce na jeho miesto navrhnúť generála Daniela Zmeka, ktorý sa za éry SNS stal národným riaditeľom pre vyzbrojovanie. V tejto pozícii sa podieľa na príprave stámiliónových vojenských nákupov, vrátane netransparentného nákupu transportérov za 400 miliónov, na ktorom ľuďom Andreja Danka doteraz mimoriadne záležalo.

Náčelník generálneho štábu je človek, ktorý velí celej armáde. Formálne ho navrhuje vláda a vymenúva prezident, ktorý je podľa ústavy najvyšším veliteľom ozbrojených síl. Podľa informácií Denníka N si Kiska nie je zatiaľ Zmekom istý a na dnešné popoludnie si ho pozval k sebe do Prezidentského paláca na rozhovor.

Prezident váha

O tom, že Zmeko je v hre na tento post, sa v prostredí rezortu obrany hovorí už dlhšie. Verejne na to v utorok upozornil aj bezpečnostný analytik Jaroslav Naď na Facebooku. Podľa Naďa si generála Zmeka nevybral priamo minister Gajdoš, ale urobil tak šéf služobného úradu a Dankov kamarát Ján Hoľko.

„RSDr. Hoľko a jeho pobočník, minister Gajdoš, sa definitívne rozhodli pre generála Zmeka ako nomináciu na post náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl,“ napísal Naď.

Informáciu o Zmekovi následne Denníku N potvrdili aj ďalšie zdroje, na Facebooku o tom informuje aj RTVS.

Z oficiálnych miest tento scenár zatiaľ nikto nekomentoval. Hovorkyňa ministerstva Danka Capáková na priame otázky k Zmekovi zatiaľ neodpovedala. Prezidentská kancelária napísala len všeobecné stanovisko.

„Prezident menuje náčelníka generálneho štábu na návrh vlády, vláda zatiaľ žiaden oficiálny návrh neposlala. Pracovné rozhovory o fungovaní ozbrojených síl prebiehajú priebežne s rôznymi ľuďmi,“ odpísal prezidentov hovorca Roman Krpelan.

„Vypracoval som sa sám“

Generál Zmeko Denníku N svoju nomináciu potvrdil, odmieta však byť spájaný s SNS – v rozhovore pre Denník N povedal, že do súčasnej funkcie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nákupy na ministerstve obrany

Slovensko

Teraz najčítanejšie