Denník N

Historický samit Trumpa a Kima je čoraz bližšie. Severnú Kóreu navštívil šéf CIA

Mike Pompeo a Kim Čong-un sa podľa denníka Washington Post stretli počas Veľkej noci. Foto – TASR/AP
Mike Pompeo a Kim Čong-un sa podľa denníka Washington Post stretli počas Veľkej noci. Foto – TASR/AP

Riaditeľ CIA a budúci minister zahraničia Mike Pompeo bol počas Veľkej noci v KĽDR. S Kim Čong-unom mal rokovať o stretnutí s Trumpom.

Ešte pred pár mesiacmi boli vzťahy medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou na najhoršom bode za posledné roky. Politici aj analytici pripúšťali už aj vojenský konflikt a zdalo sa nepredstaviteľné, že Donald Trump a Kim Čong-un by sa raz mohli osobne stretnúť.

Trump Kima nazýval malým raketovým mužom a vyhrážal sa mu, že jeho krajinu zničí, Severná Kórea zas o Trumpovi hovorila, že sa pomiatol, a odkazovala mu, že jej rakety môžu zasiahnuť hocaké mesto v USA.

Teraz sa zdá, že samit, na ktorom sa stretnú Donald Trump a Kim Čong-un, sa naozaj uskutoční. Ďalším náznakom, že obe strany to myslia vážne, je návšteva šéfa CIA v Severnej Kórei. Mike Pompeo, ktorý sa má stať budúcim ministrom zahraničných vecí USA, sa počas Veľkej noci stretol priamo s Kim Čong-unom.

Stretnutie Pompea a Kima denníku Washington Post potvrdili ľudia z Trumpovej administratívy. Pompeo so severokórejským diktátorom dohadoval detaily samitu Trump – Kim Čong-un. Ten by sa mohol konať začiatkom júna.

Môže byť prvý v histórii

Biely dom Pompeovu cestu do Severnej Kórey oficiálne nepotvrdil, Trump však v utorok povedal, že Spojené štáty a KĽDR rokujú na „extrémne vysokej úrovni“. (aktualizácia: Trump v stredu stretnutie Pompea a Kima potvrdil na Twitteri).

Aj napriek tomu, že nebola oficiálna, osobná návšteva šéfa CIA a budúceho ministra zahraničia je obrovským krokom a symbolom. K stretnutiu na podobne vysokej úrovni medzi predstaviteľom USA a KĽDR naposledy došlo v roku 2000. Vtedy do Severnej Kórey pricestovala ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová.

Bolo to v čase, keď boli vzťahy medzi USA a KĽDR v lepšej fáze: Severná Kórea súhlasila, že pozastaví raketové testy, výmenou za to Američania uvoľnili sankcie voči režimu. Podobne ako Pompeo, aj Albrightová mala s 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Severná Kórea

Svet

Teraz najčítanejšie