Denník N

Slovenský a český vládny klan sa bránia rovnako a Druckerov odchod je o tom zlovestnou správou

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Podobnosti vo vývoji v oboch krajinách majú systémovú povahu, lebo v oboch ide o kontrolu polície.

„Sleduj peniaze,“ radil novinárovi informátor s prezývkou Hlboké hrdlo vo filme o afére Watergate (Všetci prezidentovi muži). Dnes to platí ešte viac ako vtedy. Peniaze, špinavé či podozrivé, sú dnes prameňom, ktorý napája súčasnú vládu na Slovensku tak výdatne, až sa zmenila na onu povestnú žabu (na prameni).

Možno mal Robert Fico kedysi dávno iné motívy pre vstup do politiky, ale dnes sú to zjavne už len peniaze, ktoré ho v nej držia. Peniaze jeho klanu, ktorý vďaka nemu zbohatol a teraz dostal strach, že ho tie isté peniaze privedú za mreže. Tomuto klanu sa nepočúva dobre, keď plné námestie kričí „do basy“.

V podobnej situácii sa ocitol český premiér v demisii Andrej Babiš. Jeho rodinnému klanu tiež hrozí, že pôjde za mreže, do podvodu s euforondmi totiž vtiahol svoje deti, keď na ne prepísal firmu, ktorá žiadala dotáciu na Bocianie hniezdo. Jediný spôsob, ako svoj klan aj samého seba ochrániť, je udržať sa pri moci a kontrolovať políciu.

Pelikán a Drucker

Český a slovenský príbeh sa na seba začínajú podobať ako vajce vajcu: v oboch ide o ministerstvo vnútra, z ktorého sa stal kľúčový nástroj sebaobrany. A oba štáty čelia podobnému riziku, že klany spojené peniazmi sa v sebaobrane pokúsia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Tomáš Drucker

Komentáre

Teraz najčítanejšie