Denník N

O šéfoch našej armády a tajnej služby rozhoduje Putinov spojenec

Andrej Danko v ruskej dume. Foto – FB Andreja Danka
Andrej Danko v ruskej dume. Foto – FB Andreja Danka

Andrej Danko považuje za základnú cnosť orientáciu na režim, ktorý je popretím demokracie a vlády zákona.

Na nasledujúci citát Andreja Danka sa dá pozerať len ako na výsledok komunikačnej nešikovnosti. Lenže to by bola ľahkovážna chyba. Komentár predsedu SNS k tomu, prečo je preňho nový premiér zatiaľ hodnotovo nečitateľný, hovorí o jeho presvedčení priveľa na to, aby sme ho obišli ako ďalší brbt.

Danko v stredu kritizoval Petra Pellegriniho a jedným z motívov bola aj premiérova podpora americko-britsko-francúzskeho zásahu v Sýrii. Posťažoval sa, že kým pri Robertovi Ficovi mal v jeho názoroch jasno, pri Pellegrinim to už neplatí a ilustroval to aj nasledujúcou vetou (video od 26. minúty): „Pre mňa boli jasné postoje v otázke migrácie, LGBTI, v otázke proruskej orientácie, v otázke pronárodného cítenia…“

Nie je celkom jasné, či tým Danko myslel, že mal jasno v otázke Ficových postojov, alebo od začiatku boli všetkým ostatným jasné jeho vlastné. Z kontextu sa skôr zdá, že platí to druhé. Ono je to však jedno. Podstatné je, že predseda slovenského parlamentu a jeden z najvyšších ústavných činiteľov členskej krajiny EÚ a NATO považuje proruskú orientáciu za jeden z kľúčových pilierov svojej politiky. Putinovo Rusko pritom obe tieto organizácie považuje za svojich nepriateľov (NATO), respektíve iný typ hrozby (EÚ).

Keby sme boli veľkorysí, nazveme Dankov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie