Denník N

Pozemkový fond predal lacno pôdu človeku z kauzy Druckerových pozemkov

Aktualizované o 16:01. Igor Matovič upozornil na pochybný predaj veľkých pozemkov, ktorý spravil Slovenský pozemkový fond v čase, keď ho viedla Matečná. Na mieste, kde mali vysadiť sad, po dvoch rokoch stromy nie sú, okolo však pribúdajú inžinierske siete.

Predtým ako Tomáš Drucker odišiel z ministerstva vnútra, musel vysvetľovať, ako sa firma jeho manželky výhodne dostala k reštituovaným pozemkom pri Trnave v Špačinciach. Aj ďalšie pozemky neďaleko tých od Druckerovcov predal Slovenský pozemkový fond v čase, keď ho viedla súčasná ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS), nevýhodne. Tvrdí to líder OĽaNO Igor Matovič.

Ide o veľké parcely – jedna má 13 a druhá 16,2 hektára pôdy. Kupujúci sa v zmluve zaviazali, že na nich vzniknú sady. Pozemkový fond ich predal za 59 centov za štvorcový meter ešte v roku 2015. Ani dva a pol roka po podpise tam ovocné stromy nenájdete, zasadili tam pšenicu, upozorňuje Matovič, ktorý pochádza z Trnavy.

Pozemkový fond má na túto pôdu na desať rokov predkupné právo, a ak by ho terajší majiteľ predal za vyššiu sumu, ako je 59 centov, teda za to, čo ho od pozemkového fondu kúpil, musí rozdiel vrátiť fondu.

Pozemkový fond nepovažuje za problém, že na pozemkoch ešte nie je sad. Hovorca fondu tvrdí, že majiteľ pozemku má čas do októbra 2020. Až potom môže prísť kontrola z fondu, či tam vznikol sad. „Termín ukončenia výsadby je 10/2020. Kontrola splnenia účelu predaja môže byť vykonaná až po tomto termíne.“

Marhula vybavil pozemky

Kupujúcim tejto pôdy je Peter Marhula – človek, ktorý na pozemkovom fonde vybavoval reštituované pozemky v Špačinciach. Práve od neho Lucia Druckerová kupovala aj pozemky v Trnave.

Aj keď sa na týchto pozemkoch ešte sedem a pol roka nemôže stavať, ide podľa Matoviča o výhodnú investíciu do budúcna.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Tomáš Drucker

Slovensko

Teraz najčítanejšie