Denník N

Ľudia z onkologického ústavu hovoria o zastrašovaní, ministerke poslali list

Jozef Valocký. Foto – TASR
Jozef Valocký. Foto – TASR

Aktualizovane 20.4. Keď lekári a sestry začali zbierať podpisy pod otvorený list, vedenie ústavu na čele s poslancom Smeru Valockým im poslalo upozornenie.

Lekári, sestry,  iní zamestnanci a pacienti Národného onkologického ústavu žiadajú, aby ministerstvo zdravotníctva vybralo nového riaditeľa v transparentnom výberovom konaní. Chcú, aby sa kandidáti na tento post verejne vypočuli a aby sa zverejnili ich projekty.

Napísali to v otvorenom liste, ktorý za 24 hodín podpísalo takmer 250 zamestnancov, pacientov a príbuzní pacientov.

Nového riaditeľa musí onkologický ústav nájsť preto, že koncom mesiaca odíde z postu riaditeľa poslanec Smeru Jozef Valocký. Ten opúšťa Národný onkologický ústav potom, čo z neho začali odchádzať lekári aj sestry. Odchod z funkcie oznámil začiatkom apríla.

Za rok a pol, čo ústav Valocký viedol, sa mu podarilo naštrbiť vzťahy s personálom. Za posledný rok odišlo zo špičkového koncového ústavu 15 lekárov, chýba tam aj 25 sestier.

Kým ústav tvrdí, že sa im lekárov, ktorí odišli, podarilo nahradiť, priznáva, že sestry im chýbajú. „V porovnaní s minulým rokom je počet lekárov rovnaký a počet sestier klesol o 25,“ priznal ústav.

Pod riadením Valockého sa odďaľovali najmä komplikované výkony v ústave, pacienti tak na niektoré z nich čakali aj o tri týždne dlhšie ako v minulosti. Ústav teraz tvrdí, že na väčšine oddelení pracujú v štandardnom režime, „dočasné obmedzenia sú len na oddeleniach chirurgickej onkológie, kde evidujeme nárast čakacej doby u pacientov čakajúcich na záväžnejšie chirurgické zákroky“.

Podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie