Denník N

Matečná nevidí problém v tom, ako vybavovači získavali pozemky, keď šéfovala pozemkovému fondu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ako získal Peter Marhula cez reštitúcie aj kúpou pozemky od štátu, z ktorých časť skončila u Druckerovcov? Ministerka to nevysvetľuje, Marhulu vraj nepozná, preveriť to nedá.

Peter Marhula je veľmi úspešný pri vybavovaní pozemkov na Slovenskom pozemkovom fonde. Známy sa stal vďaka tomu, že vybavil aj reštitúciu pozemkov, ktoré skončili u manželky bývalého ministra vnútra Tomáša Druckera.

Marhula vybavil reštitúciu Lívie Tenzerovej z Dolného Trhovišťa, ktorá mala pôvodne pozemky v okrese Hlohovec. Keď sa nevedela k pozemkom dostať, prišiel Marhula a reštitúciu vybavil. Ale nie na pozemky v okrese Hlohovec, ale na lepšom mieste – v Špačinciach v okrese Trnava, kde sa dnes stavia nová štvrť.

Na toto miesto pri developerskom projekte v Špačinciach dokázal Marhula vybaviť aj ďalšie, omnoho väčšie pozemky – tentoraz už nie cez reštitúcie, ale priamo ich kúpil od štátu. Štátny fond mu predal 30 hektárov pôdy po 59 centov za štvorcový meter. Marhula pozemky kupoval s podmienkou, že tam urobí ovocné sady. Ani po dvoch rokoch tam nie sú, fond hovorí, že má Marhula na to čas do roku 2020. Na reštitúcie aj predaj upozornil líder OĽaNO Igor Matovič.

Zmluvy s Marhulom podpisovala dnešná ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS), ktorá v tom čase viedla Slovenský pozemkový fond (vtedy nominantka Smeru).

Dnes Matečná hovorí, že všetko bolo v poriadku, a nedá ani len preveriť, ako je možné, že Marhula sa dostával k lukratívnym pozemkom kúpou či cez reštitúcie.

„Neviem, kto je Peter Marhula,“ odpovedá Matečná. Podpísala s ním pritom viacero reštitučných či kúpnych zmlúv ako štatutárka fondu. „Štatutár podpisuje tisíc zmlúv reštitučných, tritisíc kúpnych a 4-tisíc zmlúv na prenájom, sleduje, či sú v poriadku procesy, a mená si nepamätám,“ hovorí Matečná.

Nepreverí to

Nepreverí ani to, či má na pozemkovom fonde kontakty. „Ako zistíte kontakty?“ pýta sa ministerka. Tieto veci sa podľa nej riešia na regionálnej úrovni.

„Matovič si nenaštudoval to, čo by mal. Ako k tomu predaju došlo,“ hovorí Matečná.

Vysvetľovala, že pozemkový fond má desať rokov predkupné právo, a ak by chcel Marhula pozemky predať niekomu ďalšiemu, mal by ich odkúpiť fond za rovnakú cenu, ako ich kúpil – teda za 59 centov. Táto cena je podľa nej adekvátna. Cenu určil podľa nej znalec. To všetko už písal aj Denník N.

A čo sa stane po desiatich rokoch, keď predkupné právo zanikne? Môžu sa z pozemkov, kde majú byť sady, stať stavebné pozemky s omnoho vyššou hodnotou?

Toto podozrenie existuje aj preto, že pozemky s developerským projektom Druckerovej manželky sú len kúsok od týchto kúpených pozemkov. Druckerovci svoje pozemky predávali už po 37 eur za štvorcový meter.

Vie dnes ministerka garantovať, že o desať rokov na tomto mieste nebudú stavebné pozemky?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie