Denník N

Na Instagrame je o jednu ženu so zmyslom pre humor viac, je ňou ilustrovaná Ema

Ilustrovaný príbeh o Eme vyjde bez slov. Nepotrebuje ich.
Ilustrovaný príbeh o Eme vyjde bez slov. Nepotrebuje ich.

Ilustrátorka Iveta Merglová chcela vytvoriť postavu, ktorá by bola sympatická a s ktorou by sa ženy vedeli stotožniť. Vyšlo jej to a o pár týždňov vyjde aj jej kniha s názvom Ema sa má – obrázkový komiks pre dospelých.

Ema je pracujúca žena. Rada pláva a občas cvičí jogu, v práci sedí nad tabuľkami a grafmi a večer chodí na pivo. V noci s neskrývaným zaujatím pozerá do chladničky, čo by ešte zjedla, a špinu občas nenápadne zametie pod koberec. Nie vždy má oholené nohy, obhrýza si nechty a vŕta sa v nose, vyžíva sa v bohapustom ležaní na gauči a celkom neskrývane medzitým stíha túžiť po láske.

Ilustrátorka a grafická dizajnérka Iveta Merglová chcela vytvoriť postavu, ktorá by bola sympatická a s ktorou by sa ženy vedeli stotožniť. Vyšlo jej to. Jej komiksová Ema je však nielen sympatická, ale aj vtipná. A o pár týždňov vyjde aj knižne v rámci edície vizuálnych kníh značky Monokel. Premiéru bude mať na Bratislavskom knižnom festivale v máji, objednať sa dá už teraz.

„Vlna vzdoru proti stereotypom, ktorým ženy čelia, sa zdvíha a čosi sa v spoločnosti mení, ale stále sú tu veci, ktoré pretrvávajú a do ktorých sa oplatí vŕtať a reagovať na ne,“ hovorí Iveta Merglová. Priala by si, aby sme boli voči ženám otvorenejší a o čosi ďalej, než sme teraz, a ukazuje, že sa to dá docieliť aj humorom.

Iveta Merglová nakreslila Emin život počas jedného týždňa. Tento obrázok patrí pondelku.
Ema upratuje. Nie vždy dokonale.
Hýbať sa treba, ale s mierou.

So svojím nápadom vyhrala cenu

Všetky ilustrácie vznikajú najprv na papieri, formou akvarelu. Potom ich Iveta Merglová skenuje a upravuje v počítači. „Je to trochu zdĺhavejšie, ale takáto podoba sa mi zdá vizuálne zaujímavá,“ hovorí.

Ema vznikala postupne. Iveta Merglová pracuje najmä ako grafická dizajnérka pri tvorbe webstránok, posledné dva-tri roky sa však intenzívnejšie venuje najmä ilustráciám. A čoraz častejšie sa jej v nich začala zjavovať postava ženy, čo naráža na stereotypy a ocitá sa vo vtipných, ale aj trápnych situáciách. „Vravela som si, že by som tú postavu mohla trochu rozpracovať do dlhšieho príbehu. Začala som teda vytvárať akési krátke komiksové stripy,“ hovorí.

Možno by to tak všetko bolo dodnes, keby pred rokom nenarazila na výzvu Bratislavského knižného festivalu, ktorý vyhlásil prvý ročník ocenenia Bratislava Artist’s Book Award. Cena je určená mladým tvorcom, ktorí pracujú na autorských knihách; do aktuálneho ročníka sa ešte stále dá prihlásiť. „Keby nebolo BraK-u a tejto výzvy, je možné, že ešte by som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie