Denník N

Vedci zistili, prečo sa „morskí nomádi“ v Indonézii môžu potápať rekordne dlho v obrovských hĺbkach

Lovec vybavený len oštepom a okuliarmi loví potravu v morských hlbinách. Foto – Melissa Ilardová
Lovec vybavený len oštepom a okuliarmi loví potravu v morských hlbinách. Foto – Melissa Ilardová

Ľudia Bajau v Indonézii prekonali za ostatné stáročia, čo sa venujú potápaniu, niekoľko genetických a telesných zmien, aby sa lepšie prispôsobili morskému prostrediu.

Už viac ako tisíc rokov ľudia Bajau v Indonézii brázdia okolité moria, aby sa – vyzbrojení len jednoduchými okuliarmi, závažím a oštepmi – potápali do hĺbok niekoľko desiatok metrov, kde si lovia potravu na svoju obživu.

Vo vode vydržia pravidelne viac ako tri minúty a nie je výnimkou, ak klesajú viac ako 70 metrov pod hladinu. Jeden miestny sa pochválil, že sa dokáže potápať nepretržite až 13 minút.

Morskí nomádi

Niet divu, že sa týmto ľuďom, ktorí trávia vo vode až 60 percent pracovného dňa, ušla prezývka morskí nomádi.

Ako je možné, že títo ľudia dokážu to, čo je pre väčšinu z nás nemysliteľné? Touto otázkou sa v štúdii, ktorá vyšla vo štvrtok v časopise Cell, zaoberala Melissa Ilardová z univerzity v Kodani a jej početný tím. Článok je voľne prístupný.

Vedci v novej štúdii ukazujú, že evolúcia sa neskončila a že ľudia Bajau prekonali za ostatné stáročia, čo sa venujú potápaniu, niekoľko genetických a telesných zmien, aby sa lepšie prispôsobili danému prostrediu.

O evolúcii

Najprv si povedzme, ako funguje prírodný výber, hlavný motor biologickej evolúcie.

Predstavte si prostredie s chrobákmi, ktoré sa odlišujú nejakým znakom, napríklad farbou tela. Ak vtáky lovia prevažne hnedé chrobáky, v prostredí postupom času prevládnu ich zelení konkurenti. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie