Mesiac po vymenovaní sa nová vláda zmieta v kríze

Táto vláda stihla zruinovať posledné zvyšky dôvery, ktoré ľudia ešte mohli mať.

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Autorka je poslankyňa OĽaNO

Presne pred mesiacom vymenoval prezident novú vládu. Podľa lídrov koalície mala byť rekonštruovaná vláda zárukou obnovy dôvery v inštitúcie a štát. Vláda, ktorá zaručí stabilitu a istoty.

Za mesiac však táto vláda stihla zruinovať posledné zvyšky dôvery, ktoré ľudia ešte mohli mať. Nový minister vnútra bol podľa slov samotného premiéra Pellegriniho „neúspešný príbeh“. Z Tomáša Druckera, ktorý bol doteraz slušnejšou tvárou vládnej koalície, sa nakoniec vykľul podobný „podnikateľ“ ako všetci ostatní z vládnej partie.

Nová ministerka kultúry Ľubica Laššáková bude mať na starosti 200-miliónový rozpočet, no keď hospodárila s málom, veľmi podozrivo účtovala bločky, ktoré nesedeli. Rezort kultúry možno nie je taký silný rezort ako vnútro, no minister kultúry by mal reprezentovať to najlepšie a najkultivovanejšie, čo sa vo vládnej koalícii nájde. Dobrý štát, to nie sú len zákony a princípy – to je aj kultúra, ktorá nás odlišuje a zároveň spája s ostatnými. Táto nominácia Smeru ukazuje na hlboké prázdno v personálnej politike Smeru.

Polícia a čestní policajti momentálne zažívajú svoju krížovú cestu. Mútne vody sa pohli a po smrti Jána Kuciaka vyplavili na povrch obrovské nánosy špiny a bahna. Podozrenia zo zabezpečovania beztrestnosti „našich“ ľudí cez Národnú kriminálnu agentúru; informačný systém, kde hrozia úniky z vyšetrovania; riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície, ktorý priateľsky pózuje na fotke s človekom odsúdeným za vydieranie; podozrenia, že sa falšujú policajné štatistiky, čo by spochybňovalo všetky výsledky a doterajšiu prácu polície… A nadôvažok prišlo najčudesnejšie odstúpenie policajného prezidenta, pravdepodobne unikátne v celej Európe.

Minister vnútra Drucker odstúpil 16. apríla naobed a deklaroval, že ani nežiadal policajného prezidenta, aby odstúpil, no odstúpi on sám. Dobre. O pár hodín neskôr vystúpil policajný prezident, že nevidí dôvod, prečo by mal odstúpiť, ale ak sa mu to odváži povedať nejaký minister vnútra, tak odstúpi. A na druhý deň vystúpil premiér, ktorý povedal, že napriek tomu, že policajný prezident je výborný prezident, má odísť z funkcie. To všetko za necelých 48 hodín… V priebehu dvoch mesiacov budeme mať troch ministrov vnútra.

A to ešte nevieme, koho nakoniec za ministra vyberú, čo nové vypláva na povrch po kontrolách dotácií pre poľnohospodárov pri ministerke Matečnej (SNS) a či nakoniec nákup obrnených transportérov v réžii SNS nedopadne ako nákup transportérov tej istej firmy v Slovinsku, kde bol za korupciu pri nákupe odsúdený premiér krajiny.

To je tá povestná stabilita a hrádza proti extrémizmu, o ktorej nám tu dva roky básnia predsedovia koaličných strán.

Nová vláda

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |