Newsfilter: Pellegrini už urobil, čo mohol, viac od neho radšej nečakajme

Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Prichádza týždeň, v ktorom máme spoznať nového ministra vnútra; 2. Pod rukami SNS sa všetko rozpadá na prach; 3. Popularita Roberta Fica padla doma a padne aj v zahraničí.

Udalosti víkendu vybral a komentoval Juraj Javorský


Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Prichádza týždeň, v ktorom máme spoznať nového ministra vnútra

Úrad vlády na svojom webe čísluje rokovania vlády tak, akoby bol premiérom stále Robert Fico. Preto malo piatkové zasadnutie poradové číslo 100. V skutočnosti dnes uplynul mesiac, čo je predsedom vlády Peter Pellegrini. Počas tohto mesiaca sa stihol zosmiešniť a rezignovať minister vnútra a ministerka kultúry svojou nekompetentnosťou poštvala proti sebe väčšinu kultúrnej obce. Už táto bilancia stačí, aby sme Pellegriniho vláde nedávali veľké šance na úspech. A to ešte nie je vonku z toho najhoršieho.

Čakanie na ministra. Peter Pellegrini dnes traktorom sadil zemiaky a popritom chlácholil poškodených poľnohospodárov, ale ozajstná práca ho čaká tento týždeň pri výbere ministra vnútra. Že nebude ľahká, potvrdil v RTVS generálny manažér Smeru Viktor Stromček, ktorý sám je jedným z kandidátov na ministra. Posťažoval sa, že „aj keby strana Smer navrhla na pozíciu ministra vnútra anjela, bol by predmetom kritiky kohokoľvek“.

V apriórnej nedôvere voči strane Smer má Viktor Stromček pravdu, ale mýli sa, keď z nej viní kohokoľvek iného ako stranu Smer. Nielen doteraz spomenuté mená – okrem Stromčeka aj Denisa Saková a František Imrecze – sú pochybné, pokiaľ ide o obnovenie dôvery v silové zložky ministerstva vnútra. Nedôveryhodná je samotná strana Smer, pretože dovolila Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi zmanipulovať políciu, zahladzovať kauzy a priviedla krajinu do stavu, že v nej zavraždia novinára a kritizuje ju americká vláda. Koľko anjelov by v takejto strane našiel Viktor Stromček?

Lepšie už bolo. Možno sa Petrovi Pellegrinimu podarí vyrokovať s Ficom a Kaliňákom aj nejaké iné meno ministra, lenže otázka z námestí, či sa tým niečo zmení, bude úplne namieste. Stav po mesiaci vládnutia je, že Tibor Gašpar onedlho skončí ako policajný šéf a mimo funkcie je aj jeden zo šéfov kriminálnej agentúry. A to je vzhľadom na podozrenia a odhalenia širokospektrálnych podvodov s pôdou, s dotáciami a s daňami, ktoré evidentne kryla polícia, veľmi málo. Políciu stále ovládajú tí istí Kaliňákovi ľudia, a ak nový minister nezletí z oblohy a vlastnými krídlami nerozoženie tú bandu, nič sa na tom nezmení.

Pellegriniho vláda už ukázala svoje maximum, keď ju do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Nová vláda

Peter Pellegrini

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |