Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Pellegrini už urobil, čo mohol, viac od neho radšej nečakajme

Peter Pellegrini. Foto N - Tomáš Benedikovič
Peter Pellegrini. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Prichádza týždeň, v ktorom máme spoznať nového ministra vnútra; 2. Pod rukami SNS sa všetko rozpadá na prach; 3. Popularita Roberta Fica padla doma a padne aj v zahraničí.

Leaseplan logo FlexiPlan – krátkodobá mobilita bez viazanosti. Nevlastnite! Jazdite. LeasePlan (inzercia)


Udalosti víkendu vybral a komentoval Juraj Javorský


Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Prichádza týždeň, v ktorom máme spoznať nového ministra vnútra

Úrad vlády na svojom webe čísluje rokovania vlády tak, akoby bol premiérom stále Robert Fico. Preto malo piatkové zasadnutie poradové číslo 100. V skutočnosti dnes uplynul mesiac, čo je predsedom vlády Peter Pellegrini. Počas tohto mesiaca sa stihol zosmiešniť a rezignovať minister vnútra a ministerka kultúry svojou nekompetentnosťou poštvala proti sebe väčšinu kultúrnej obce. Už táto bilancia stačí, aby sme Pellegriniho vláde nedávali veľké šance na úspech. A to ešte nie je vonku z toho najhoršieho.

Čakanie na ministra. Peter Pellegrini dnes traktorom sadil zemiaky a popritom chlácholil poškodených poľnohospodárov, ale ozajstná práca ho čaká tento týždeň pri výbere ministra vnútra. Že nebude ľahká, potvrdil v RTVS generálny manažér Smeru Viktor Stromček, ktorý sám je jedným z kandidátov na ministra. Posťažoval sa, že „aj keby strana Smer navrhla na pozíciu ministra vnútra anjela, bol by predmetom kritiky kohokoľvek“.

V apriórnej nedôvere voči strane Smer má Viktor Stromček pravdu, ale mýli sa, keď z nej viní kohokoľvek iného ako stranu Smer. Nielen doteraz spomenuté mená – okrem Stromčeka aj Denisa Saková a František Imrecze – sú pochybné, pokiaľ ide o obnovenie dôvery v silové zložky ministerstva vnútra. Nedôveryhodná je samotná strana Smer, pretože dovolila Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi zmanipulovať políciu, zahladzovať kauzy a priviedla krajinu do stavu, že v nej zavraždia novinára a kritizuje ju americká vláda. Koľko anjelov by v takejto strane našiel Viktor Stromček?

Lepšie už bolo. Možno sa Petrovi Pellegrinimu podarí vyrokovať s Ficom a Kaliňákom aj nejaké iné meno ministra, lenže otázka z námestí, či sa tým niečo zmení, bude úplne namieste. Stav po mesiaci vládnutia je, že Tibor Gašpar onedlho skončí ako policajný šéf a mimo funkcie je aj jeden zo šéfov kriminálnej agentúry. A to je vzhľadom na podozrenia a odhalenia širokospektrálnych podvodov s pôdou, s dotáciami a s daňami, ktoré evidentne kryla polícia, veľmi málo. Políciu stále ovládajú tí istí Kaliňákovi ľudia, a ak nový minister nezletí z oblohy a vlastnými krídlami nerozoženie tú bandu, nič sa na tom nezmení.

Pellegriniho vláda už ukázala svoje maximum, keď ju do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Peter Pellegrini

Teraz najčítanejšie