Denník N

Bol zberateľom bizarných príhod a absurdných situácií, ale toto nie je jedna z nich. Peter Krištúfek zomrel

Peter Krištúfek (23. 6. 1973 - 23. 4. 2018). Foto – Marek Šulík
Peter Krištúfek (23. 6. 1973 – 23. 4. 2018). Foto – Marek Šulík

Spisovateľ, filmár, hudobník, náš kolega a priateľ zahynul vo veku 44 rokov.

Keby to nebolo také klišé a zároveň také smutné, dalo by sa povedať, že bol v zlom čase na zlom mieste. Ale aká je pravdepodobnosť, že autobus nabúra do kamióna na rovnej ceste, na diaľnici počas dňa a v peknom počasí? Ten úsek veľmi dobre poznám, roky tadiaľ chodievam. Roky som poznal aj Petra a vždy obdivoval jeho nadšenie a schopnosť vrhať sa do nových a nových projektov – najmä literárnych a filmových, ale aj hudobných.

V Banskej Bystrici, odkiaľ v pondelok popoludní cestoval, bol pripravovať rozhlasovú dramatizáciu Ako to bolo ďalej – Gargantua a Pantagruel, v piatok bol v Košiciach predstaviť knihu Kornela Földváriho. Napísali ju spolu, v hodinách rozhovorov, napriek generačnému rozdielu boli veľkí kamaráti a Peter Kornelovi jeho povestnú knižnicu, zaberajúcu celý byt, systematicky roztriedil. Okrem toho ešte stihol dopísať scenár k filmu Ema a Smrtihlav podľa svojej rovnomennej knihy a dokončiť komiks o bratislavskom rodákovi Imim Lichtenfeldovi, zakladateľovi bojového umenia krav maga.

Ďalší príspevok do rubriky Zabudnuté knihy, ktorú si pre Denník N vymyslel a nadšene plnil, už od neho nepríde, ani ďalší tradičný spisovateľský denník na publicistiku. „V ďalšom kole by som pokračoval Milom Urbanom (Zabudnuté svetlá) a Borisom Pilňakom (Holý rok),“ svieti mi od neho v poslednej správe. Podľa Vlada Michala z vydavateľstva Artforum už mal premyslený, ale ešte nenapísaný nový román. O dva mesiace by oslávil 45 rokov.

Akým bol spisovateľom? „Nebaví ma kráčať po vychodených cestách, preto je každá z mojich kníh úplne iná,“ hovoril a dodržiaval to. Ak ste nečítali jeho knihy, tu je niekoľko ukážok z nich, aj úryvky z recenzií. Rád písal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie