Denník N

Erdogan panikári, Turci pôjdu predčasne voliť

Recep Tayyip Erdogan 20. augusta rečnil v Istanbule a kritizoval Nemecko. Foto – AP
Recep Tayyip Erdogan 20. augusta rečnil v Istanbule a kritizoval Nemecko. Foto – AP

O tom, že Turecko prejde na prezidentský režim, pochyboval len málokto. Lenže to, že sa to urýchli o vyše 18 mesiacov, prekvapilo všetkých.

Autorka je editorkou portálu EURACTIV Slovensko

Situácia v Turecku už bola po turbulentnom období od celoštátnych protestov v roku 2013, po pokuse o prevrat v lete 2016 a po následných teroristických útokoch v tomto roku omnoho pokojnejšia. V pláne neboli žiadne voľby, referendum ani veľké celoštátne akcie.

Turci mali k volebným urnám pristúpiť najbližšie o rok v marci počas komunálnych volieb, o ktorých sa predpokladalo, že prinesú hlbší pohľad do duše voliča. Až parlamentné a prezidentské voľby plánované na november 2019 mali odštartovať očakávanú zmenu systému. O tej obyvatelia rozhodli pred rokom v referende.

Výsledkom (viacerými medzinárodnými pozorovateľmi spochybneného) plebiscitu bola zásadná zmena správy štátu. Z parlamentnej republiky sa stane po najbližších voľbách republika prezidentská. Rozhodlo o tom 51,47 percenta voličov.

Prezident, doterajšia – aj keď sa to nezdá – iba reprezentatívna hlava štátu, sa má stať po zmenách skutočným a ústavou odobreným lídrom vlády. Posilnia sa mu právomoci v oblasti exekutívy, ale aj súdnictva. Zmení sa počet poslancov v národnom zhromaždení a predĺži sa aj jeho funkčné obdobie.

Čakať do konca budúceho roka sa už podľa vlády neoplatí. Medzinárodná situácia, konflikt na hraniciach so Sýriou a domáce reformy nedokážu bez prezidentského systému „jedného kapitána“ nájsť svoj správny smer.

„Potreba prechodu na nový systém riadenia začala intenzívnejšie narastať, aby sa nové rozhodnutia, týkajúce sa budúcnosti našej krajiny, mohli prijať a vykonať ráznejším spôsobom,“ povedal prezident v prejave, v ktorom oznámil predčasné voľby.

Dôvodov je niekoľko

Keď vládni predstavitelia volajú po

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Turecké voľby

Komentáre

Teraz najčítanejšie