Denník N

Rusko bombarduje spravodlivo, USA nespravodlivo

Shooty: Sýria, 14. decembra 2016.
Shooty: Sýria, 14. decembra 2016.

Problémom je, že mnohí naši politici neveria, že tu prebieha nejaká hybridná vojna.

Autor je riaditeľom programu Bezpečnosť a obrana
Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku

V posledných rokoch sa množia chemické útoky, z ktorých niektoré vyvolávajú väčšie vášne ako iné, aj keď by sme mali byť zhrození rovnako z každého použitia chemických zbraní.

Posledný útok v sýrskej Dúme je asi príkladom za všetky. Priniesol neuveriteľnú vlnu relativizácie. Platí to aj pre otrávenie Skripaľovcov v Británii.

Ešte v roku 2017 chemickou látkou zabili brata vodcu Kim Čong-una na letisku v Malajzii. Nik vtedy nespochybňoval, kto stojí za útokom, aj keď chýbali priame dôkazy. Pokojne sa mohli šíriť dezinformácie, že za útokom stojí Južná Kórea, CIA, Západ atď., aby tlačili na Kimov režim, že nešlo o útok tou chemickou látkou, ktorú identifikovali odborníci, alebo, že celý útok bol len vymyslený a narafičený. Lenže nič také sa v masovom meradle nedialo.

Porovnajme to s chemickými útokmi v Británii a Sýrii, pri ktorých je veľká pravdepodobnosť priamej či nepriamej účasti Ruska. Okrem zaplnenia mediálneho priestoru rôznymi dezinformáciami a uletenými teóriami je poukázanie na pravdepodobného vinníka pre niektoré krajiny vrátane Slovenska dôvodom na vzplanutie vášní.

Nevidíme realitu

Samozrejme, že ide najmä o vnímanie Ruska na Slovensku. V nápore dezinformácií a hoaxov, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán, u nás postupne dochádza k nárastu popularity činov Vladimira Putina. Úplne sme zabudli na našu históriu a skúsenosti, odmietame vidieť realitu a radšej sa utiekame ku konšpiráciám, ktoré vinia vždy niekoho iného ako Putinovo Rusko.

Po tejto vete bude autor článku označený za agenta CIA, Sorosa, Západu, Židov a pod. Problém je, že keď sa poukáže na chyby, ktoré pácha USA, tak je to samozrejmosť a toto sa u nás stalo meradlom objektívnosti. Lenže nesmie sa pritom poukazovať aj na chyby iných, teda Ruska. Ako keby sme zabudli, že aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie