Denník N

Českí komunisti sú opäť pri moci – stačili im na to sebecké záujmy ďalších politikov

Predseda KSČM Vojtěch Filip. Foto – TASR/AP
Predseda KSČM Vojtěch Filip. Foto – TASR/AP

Nech už Babiš zostaví akúkoľvek vládu, komunisti mu s tým budú pomáhať a nechajú si za podporu poriadne zaplatiť.

Ortodoxní českí komunisti majú šťastie. Pre ich stranu ako keby platil jeden paradox: čím menej majú členov a voličov, tým viac sa dostávajú z izolácie a rastie ich podiel na moci. A teraz ich čaká slávny návrat k vládnutiu. Je síce málo pravdepodobné, že by sa aj formálne stali členmi nejakej vlády a mali v nej svojich ministrov, pri súčasnom rozložení síl, postojoch a vzájomných vzťahoch ostatných strán je však veľmi pravdepodobné, že budú mať podiel na samotnom vládnutí.

Ak bude aj naďalej zostavovať vládu Andrej Babiš (a nikto iný ju asi zostaviť nedokáže), má v podstate tri možnosti. Najpravdepodobnejšími sú spoločná menšinová vláda jeho strany ANO so sociálnymi demokratmi s parlamentnou podporou Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM), alebo menšinová vláda ANO s parlamentnou podporu komunistov a krajnej pravice zo strany Sloboda a priama demokracia – Tomio Okamura. Treťou možnosťou je matematicky tesné opakovanie predchádzajúcej koalície, čiže väčšinová vláda ANO, ČSSD a kresťanských demokratov.

To by však pravdepodobne aj Babiš zvolil skôr predčasné voľby. Je na ne pripravený, on na rozdiel od ostatných po minulom októbri neprestal s predvolebnou kampaňou a na rozdiel od ostatných strán si ju aj môže finančne dovoliť.
Ak teda Babiš zostaví vládu, komunisti mu s ňou skoro isto budú pomáhať. A svoju pomoc si od neho nechajú dobre zaplatiť práve politickými ústupkami a podielom na moci.

Sú masoví, ale vymierajú

Niet sa prečo čudovať, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie