Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Za dva mesiace sme prešli od Kaliňáka ku Kaliňákovi

Denisa Saková a Robert Kaliňák. Foto – TASR
Denisa Saková a Robert Kaliňák. Foto – TASR

1. Prezident má výhrady, ale Sakovú vymenuje. 2. Jediným riešením pre nespokojnú verejnosť je, aby v piatok prišla protestovať. 3. Fico sľubuje svetlé zajtrajšky a Pellegriniho opäť nepustil k slovu. Plus jednou vetou, FB status, citát, zaujímavé články, Shooty a MMŠ.

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális


Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Z blata do kaluže

Ministerstvo vnútra prvýkrát povedie žena. Alebo inak: Denisa Saková sa stane piatou ženou vo vláde Petra Pellegriniho, ktorá tak prekoná aj tretiu vládu Vladimíra Mečiara, kde istý čas zasadali štyri ženy. Žijeme predsa v 21. storočí.

Ale teraz vážne. Viac ako dva mesiace po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorá spustila celú sériu prelomových udalostí na námestiach i na úrade vlády, potvrdilo predsedníctvo Smeru, že na post ministerky vnútra nominuje doterajšiu štátnu tajomníčku rezortu a pravú ruku exministra Kaliňáka zodpovednú za najväčšie nepodarky z jeho éry.

Bude to takto! Expremiér Robert Fico, ktorý oznámil, že predsedníctvo strany vybralo Sakovú, ju pochválil (alebo to bola skôr vyhrážka?), že je „profesionálka, ktorá dlhodobo pôsobí v rezorte, čo vytvára dobrý predpoklad na to, že svoju funkciu zvládne“. Premiér Peter Pellegrini sa medzitým venoval ministrovi vnútra Spojených arabských emirátov.

Koaliční partneri, teda aj Most-Híd, ktorý pred týždňom hovoril, že nová hlava rezortu vnútra nemá rozdeľovať spoločnosť, Sakovej nomináciu verejne nijako nespochybnili. Prezident Kiska, ktorý Sakovú poobede prijal, z tejto nominácie nejasal, ale nevyužije možnosť vymenovanie zdržovať a do úradu ju inštaluje zrejme už vo štvrtok.

Čo sa vlastne zmenilo? Na celú vec sa dá pozerať aj optimisticky. Napríklad tak, že Smer opäť pozýva ľudí na námestie, stále zhoršuje svoju povesť a ďalej skúma, kde leží dno volebnej podpory. No dobré bude pozrieť sa aj na to, čo a ako sa vlastne na najvyšších poschodiach štátnej moci za tie dva mesiace po vražde zmenilo.

Prvá vážna zmena bola, že odstúpil minister kultúry Marek Maďarič. V novej vláde ho nahradila Ľubica Laššáková, ktorá síce nemá dôveru umelcov, ale na novom poste sa rozhodla zostať.

Po tlaku námestí a nakoniec aj Mosta-Híd sľúbil odchod minister Kaliňák. Nakoniec však odišiel až s Ficom. Po odmietnutí Jozefa Ráža prezident súhlasil, že novým ministrom vnútra bude Tomáš Drucker, ktorý však nebol schopný odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara, a tak odstúpil. Tým otvoril dvere Sakovej, ktorú už prezident nebude môcť odmietnuť.

Iste, dôležité je, že skončil samotný premiér Fico. Toho nahradil Peter Pellegrini, lenže ten sa stále správa, akoby bol na úrade vlády len vykonávateľom rozhodnutí zo Súmračnej. Všetky dôležité rozhodnutia – od samotnej výmeny na poste premiéra cez sociálny balíček po ohlásenie novej ministerky – ohlasuje Fico, kým Pellegrini ich len realizuje.

Áno, Pellegrini pred týždňom ohlásil Gašparov koniec, lenže ten má prísť až na konci mája a za ministerky Sakovej. Môžeme to brať ako hotovú vec, ale po naťahovanom odchode Kaliňáka a Krajmera sa o tomto termíne dá aj pochybovať.

No a obeťou „zásadnej rekonštrukcie vlády“ a koaličnej SNS sa stala aj Lucia Žitňanská, ktorú nahradil Gábor Gál. Ten síce celkom určite nebude najhorším členom vlády, ale vo vláde je nováčikom a zatiaľ nevedno, či bude schopný odolávať Smeru napríklad tak, ako to Žitňanská robila pri nominácii Moniky Jankovskej do Súdnej rady.

Ťažko byť optimistom. Tak si to zhrňme:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Peter Pellegrini

Komentáre

Teraz najčítanejšie