Denník N

Až 18 krajín EÚ malo vlani menší deficit ako Slovensko

Slovenskej vláde sa minulý rok podarilo znížiť deficit verejných financií na 1 % HDP a hospodáriť mierne lepšie ako plánovala, no z európskeho porovnania nevychádza až tak dobre. Až 18 krajín Európskej únie hospodárilo vlani lepšie ako Slovensko.

Šéf SNS Andrej Danko hovorí, že by sme sa nemali sami trápiť, ak to ekonomika dovolí, majme vyrovnaný rozpočet, no sú aj okolité štáty, ktoré majú deficit 1,5 %.

Vyšší deficit verejných financií než Slovensko malo vlani osem krajín, medzi nimi aj Poľsko a Maďarsko. Belgicko dopadlo podobne ako Slovensko. Vyplýva to z dát európskeho štatistického úradu Eurostat, ktoré zverejnil tento týždeň.

Až 13 krajín EÚ hospodárilo s vyrovnaným rozpočtom alebo dokonca s prebytkom, medzi nimi napríklad Nemecko, Česká republika, Slovinsko, Litva, Grécko aj Malta.

Podľa Programu stability, čo je dokument pre vládne rozpočtové plány, je plánovaný deficit v tomto roku 0,8 %. S vyrovnaným rozpočtom sa ráta v roku 2020, čo je volebný rok.

Štrukturálny deficit bol vlani 1,1 %, rok predtým bol na úrovni 2 %. Tento deficit je mierne odlišný od toho, ktorý sa bežne používa aj v debatách politikov. Berie totiž do úvahy napríklad aj jednorazové dobré alebo zlé vplyvy a najmä to, v akej fáze je ekonomika štátu, či práve brzdí, alebo zrýchľuje. V tomto roku má dosiahnuť 1 %.

Teraz najčítanejšie