Denník N

Vyhorená sestrička: Pre všetkých ste handra, príbuzní pacientov sa boja lekárov, vyvŕšia sa na nás

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Keď syndróm vyhorenia postihne ekonómku a spraví chybu, môže ju opraviť, no zdravotná sestra si často omyl nesmie dovoliť.

Zdravotnou sestrou chcela byť od malička. Vyrastala v období, keď takmer všetky dievčatá chceli byť sestričky alebo učiteľky v škôlke a ešte aj kaderníčky.

„Boli sme také štyri kamarátky a sľúbili sme si, že pôjdeme spolu na zdravotnú školu. Išla som len ja. Na prvé pracovisko som nastúpila v roku 1988. Dnes, po tridsiatich rokoch, som už od Vianoc na péenke a je celkom možné, že skončím na čiastočnom invalidnom dôchodku,“ hovorí ani nie 50-ročná zdravotná sestra, ktorá nás požiadala o anonymitu, lebo nechce, aby ju identifikoval jej bývalý zamestnávateľ, kolegovia a pacienti.

Dana, ako ju budeme volať, trpí syndrómom vyhorenia, má za sebou pobyt na psychiatrii. Momentálne má aj problémy s imunitou, čo je tiež jeden zo symptómov vyhorenia.

„Pracovala som aj na infekčnom, bola som aj v detskej ambulancii, kde sa dá všeličo chytiť, ale nikdy som nebývala chorá. Teraz ma prenasleduje jedna infekcia za druhou, som totálne nemožná, doma za mňa všetko robí manžel, variť mi chodí moja 78-ročná čiperná mama, dcéra ju strieda na víkendy,“ zveruje sa.

Voľný pád

Krátko pred Vianocami bola Dana, ktorá sa už v práci dlhšie trápila a chodila tam s odporom, totálne vyšťavená. Predsviatočný nápor, hádky s kolegyňami, ako si rozdelia služby na dni, keď chce byť každá doma, vianočné večierky personálu, stretnutia so sponzormi a nával charity na detskom oddelení, kde bola hlavnou sestrou.

„Všetci od vás vyžadujú pozornosť, pochopenie, dobrú náladu. Podriadené, lekári, riaditeľ nemocnice, rodičia. Ak máte nastavenie, že chcete každému vyhovieť,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Životy žien

Teraz najčítanejšie