Denník N

Jána Kuciaka posmrtne ocenilo americké veľvyslanectvo a premenovalo po ňom cenu

Rodičia Jána Kuciaka a šéfredaktor aktuality.sk Peter Bárdy
Rodičia Jána Kuciaka a šéfredaktor aktuality.sk Peter Bárdy

Medzi tromi ocenenými sú tento rok aj evanjelický teológ Ondrej Prostredník a Marianna Kováčová z Centra Slniečko.

Investigatívna práca reportéra Jána Kuciaka zmenila Slovensko. Americké veľvyslanectvo sa pre jeho odvahu a obetovanie v snahe odhaľovať korupciu rozhodlo tento rok výnimočne venovať každoročnú Cenu transparentnosti práve jemu in memoriam.

Rozhodli sa tiež premenovať ju na Ján Kuciak Memorial Transparency Award. Do rezidencie amerického veľvyslanectva v Bratislave si prišli cenu prebrať rodičia Jána Kuciaka a kolegovia z aktuality.sk.

Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú zastrelili pred dvomi mesiacmi v ich dome.

Investigatívny reportér je jedným z trojice ocenených na už siedmom ročníku každoročného odovzdávania cien v troch oblastiach: Cena pre obrancu ľudských práv, Cena transparentnosti a Cena za ženskú odvahu.

Kuciakova odvaha investigatívneho reportéra podľa amerického veľvyslanectva už teraz prinútila zvolených politikov znášať zodpovednosť. „Stal sa symbolom našej viery, že jeho práca prežije zbabelý pokus o jeho umlčanie,“ napísalo veľvyslanectvo vo vyhlásení.

Ďalším oceneným je evanjelický teológ Ondrej Prostredník. Cenu pre obrancu ľudských práv dostal za otvorenú obhajobu zraniteľných menšinových komunít. Ambasáda vyzdvihla jeho osvetovú prácu v článkoch, v ktorých sa venuje extrémizmu, antisemitizmu, migrácii či náboženskej tolerancii a rodovej rovnosti.

Treťou ocenenou je Marianna Kováčová. Cenu za ženskú odvahu dostala ako uznanie za svoje odhodlanie pomáhať najzraniteľnejším obetiam zločinov. Založila a vedie mimovládnu organizáciu Centrum Slniečko so sídlom v Nitre, ktorá sa venuje obetiam domáceho násilia a sexuálneho zneužívania.

Nová vláda

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie