Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Smer pokazil políciu, SNS ničí armádu a Most drží stabilitu

Foto – TASR
Foto – TASR

1. Ani generáli už nezvládajú SNS manažment. 2. Stromček v štýle Kaliňák. 3. Odbory nenaleteli na zmeny v platoch.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský


Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Čo by sa ešte dalo pokaziť? Aha, armáda!

V ideálnom svete robia manažéri veci lacno a pritom s dobrým výsledkom. V reálnejšom, no znesiteľnom svete sa robia veci draho, no tak, že aspoň ako-tak fungujú. A potom je tu ešte manažment štýlu SNS. Najprv zoženiete z rozpočtu tak veľa peňazí, koľko vo zverenom rezorte nikdy nebolo, a skôr ako ich začnete míňať, sa vašou vinou rozsypú aj tie zvyšky vecí, čo ešte nejako fungovali.

Najzreteľnejší je tento vývoj zatiaľ na ministerstve obrany. SNS si pre armádu vybavila toľko investícií, koľko nemala nikdy vo svojej histórii, no po dvoch rokoch vedenia duom Gajdoš – Hoľko sa armáde rozpadá jej velenie.

Radšej do civilu ako s týmto. Generálporučík Pavel Macko je jeden z najskúsenejších slovenských generálov, ktorý bol donedávna považovaný za jedného z favoritov na post nového náčelníka generálneho štábu po generálovi Milanovi Maximovi. Čoskoro však Macko bude v civile, pretože ho ako vojaka urazil postup, akým SNS, respektíve vláda vybrali Maximovho nástupcu.

Novým náčelníkom štábu bude obľúbenec SNS Daniel Zmeko, ktorý vyvolal taký odpor zvyšku generality, že na protest proti nemu chcú vraj armádu opustiť viacerí vysokí velitelia – nielen Pavel Macko.

Macko nerozpráva o probléme so Zmekom v žiadnych metaforách. Hovorí o ňom ako o treťotriednom generálovi, ktorý len spĺňa zákonné podmienky.

V tejto atmosfére sa v poslednom týždni so Zmekom dvakrát dokonca stretol aj prezident Kiska, ktorý ho napokon bude musieť vymenovať. Kisku Zmeko nepresvedčil, no predseda SNS Danko neustúpil.

Na vládu sa jeho nominácia dostala v stredu na poslednú chvíľu a bez veľkej diskusie prešla. Smer a Most len zobrali na vedomie, že z logiky koaličnej zmluvy je to záležitosť SNS.

A keďže prezident Kiska nebude Zmekovu voľbu sabotovať, nový veliteľ nastúpi do funkcie s povesťou človeka, ktorého si neželala najvyššia generalita, ktorý bol béčkový aj pre prezidenta, ale chcela ho SNS.

Načo im bude. Ak toto celé nie je pre slovenských vlastencov desivé, pripájame ešte možné dôvody, prečo si SNS vybrala práve málo skúseného generála Zmeka. Prvou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Nová vláda

Teraz najčítanejšie