Denník N

Byť prezidentom? To by bol krok späť…

Prezidentský palác. Foto N – Tomáš Benedikovič
Prezidentský palác. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aj mne prekáža, že prezident Kiska toľko otáľa s vyjadrením sa.

V siedmej triede sme na slovenčine preberali Kukučínovu poviedku Neprebudený. Učiteľka sa v jednej chvíli zastavila v rozoberaní diela a apelovala na dievčenskú časť triedy: „Nikdy nezavádzajte toho, kto je do vás zaľúbený. Ak city neopätujete, neposmievajte sa a najmä nikdy nedávajte nikomu falošnú nádej.“ Dodnes si toto etické okienko pamätám. Vzápätí sme prešli k Timrave a Za koho ísť?

Za koho ísť? Znie aktuálne v situácii, keď sa na hladinu spoločenského života začínajú vynárať možní prezidentskí kandidáti. A vzápätí ich vlastná minulosť, snáď už aj dokonale vytesnená, stiahne pod vodu, elegantný plavecký štýl vystriedajú trápne a neohrabané vykrúcačky.

Potešil ma rozhovor s Róbertom Bezákom. Vystihol to presne. Ak nie je pravda, že „kandidát“ Béreš zbil svoju bývalú manželku, „mal hneď tvrdo zaútočiť a povedať, že s tým nič nemá, že to je vymyslené. Hovoriť, že to dá preskúmať právnikom, je naťahovanie času.“

Obyčajný človek, ktorý vie, že sa neprevinil, sa bude brániť, aspoň v prvom kole, priamo, vehementne a sám. Ibaže by chcel dopadnúť ako prezident USA Donald Trump, ktorého právnik si už tiež musel najať právnika. A ako to vzápätí odznelo v jednej show: v situácii, keď si váš právnik najme právnika, je jasné, že… potrebujete právnika. Znie to celkom ako zenový koán. Tresknutie jednej ruky.

Na otázku, či by sám nechcel kandidovať za prezidenta, odpovedá Bezák, že preňho by to bol krok späť. Pripomenulo mi to výrok mojej mamy, keď žartuje, že kým na prezidenta nebude kandidovať niekto z našej rodiny, problémy v krajine sa nevyriešia. Nič sa však nedá robiť, otec je zaneprázdnený prácami vo vinohrade, dcéra priveľa cestuje a syn tiež na nič nemá čas. A z vinohradu do prezidentského paláca… To by bol teda tiež krok späť.

Na druhej strane aj mne prekáža, že prezident Kiska – prvý slovenský prezident, ktorý je zároveň aj mojím prezidentom – toľko otáľa s vyjadrením sa. „Ak už nechce byť prezidentom, tak by to mal povedať. September je na oznámenie, ako sa rozhodne, veľmi neskoro,“ vraví Bezák. Veru, tieto navrávačky už trvajú akosi pridlho. Načim sa vyjadriť. Aby obyvatelia tejto krajiny nevstali jedného septembrového rána ako neprebudení.

Komentáre

Teraz najčítanejšie