Denník N

Matečná si napokon vypočula kritiku farmárov a prijala ich požiadavky

Farmári sa v Košiciach ministerky nedočkali. Foto N – Andrej Bán
Farmári sa v Košiciach ministerky nedočkali. Foto N – Andrej Bán

Farmári z celého Slovenska odovzdali ministerke pôdohospodárstva zoznam svojich požiadaviek ( celé znenie na konci textu).

(Aktualizované 18.20 h)

Vo štvrtok  26. apríla pred deviatou ráno sa schádzajú v Košiciach farmári z celej krajiny. Mnohí z nich netušia, že stretnutie s ministerkou a inými zástupcami štátnych orgánov je od stredy poobedia nečakane zrušené.

Neznámi páni v oblekoch si fotia ŠPZ ich áut, farmári si na ich adresu šeptajú „pozrite, siskári“, aktivisti na zem rozkladajú ručne maľované transparenty. Medziiným je na nich napísané „Matečná, ešte sa to nekončí, pre teba“ alebo „farmári, páchatelia prišli na miesto činu, žente ich svinským krokom“.

Politici od začiatku uznali, že dva okruhy problémov, ktoré reportáže opísali, sú vážne. Ide o zneužívanie agrodotácií a nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní vo viacerých prípadoch farmárov z východu.

Prvé stretnutie, na ktorom mali byť začiatkom apríla okrem ministerky aj zástupcovia prokuratúry, polície, Slovenského pozemkového fondu (SPF) či Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), teda inštitúcií, voči ktorým smeruje jadro výhrad, zrušili samotní farmári s tým, že sa musia lepšie pripraviť a navrhujú termín o dva týždne.

Prekážalo im najmä to, že rezort pozval iba štyroch z nich, pričom poškodených je výrazne viac.

Ministerka Matečná potom súhlasila so stretnutím v náhradnom termíne.

Medzičasom sa farmári z celého Slovenska dvakrát zišli v Haniske pri Košiciach. Na prvé stretnutie ich prišlo osemdesiat, na druhé štyridsať. Vznikla Iniciatíva pôdohospodárov, ktorá zastupuje ich záujmy. Nejde už iba o prípady zo Zemplína či z Košíc a okolia.

Rezort aj farmári sa dohodli na stretnutí vo štvrtok 26. apríla v priestoroch Inštitútu vzdelávania veterinárnych lekárov v Košiciach. Prebehla vzájomná emailová aj telefonická komunikácia, zdalo sa, že už nič nestojí v ceste. 

Vo štvrtok doobeda sa napokon jednotliví sťažujúci sa farmári s Matečnou nestretli, no viacerí z nich napokon prehovorili poobede pred veľkým približne 200-členným publikom, kde sa stretli všetci farmári naraz nielen s ministerkou pôdohospodárstva Matečnou, ale aj s riaditeľom PPA Jurajom Kožuchom a šéfom krajského riaditeľstva polície Jurajom Leškom.

Postupne vystúpilo viacero farmárov. Napríklad Marián Mičko z Tibavy obvinil ministerku, že problémy farmárov na východe sa začali v čase, keď bola šéfkou Slovenského pozemkového fondu. Povedal, že ona tam pustila „túto bandu“. Myslel tým skupinu okolo Patrika Šuchtu a Ľubice Roškovej. Ministerka pôdohospodárstva sa proti jeho slovám ostro ohradila.

Na väčšinu konkrétnych vystúpení farmárov reagovali zástupcovia štátu tým, že vytýkali farmárom chyby v ich postupoch.

Policajný šéf Leško však priznal, že z regiónu Prešova, Popradu a Košíc majú najviac podnetov, ktoré sa týkajú poľnohospodárstva, najmä podozrení zo subvenčných podvodov.

Za posledné štyri roky bolo podľa neho v Košickom kraji začatých 98 takých konaní, pričom 82 bolo zamietnutých. Farmári na ne reagovali podľa oficiálnych štatistík 42 odvolaniami.

Časté sú aj podania na činnosť SPF, tie sa v regióne riešili v takmer 300 prípadoch.

Prípad poslankyne Ľubice Roškovej a jej firmy, ktorá brala aj neoprávnené dotácie, už podľa vyjadrení z košického stretnutia rieši NAKA.

Stretnutia ministerky s farmármi by mali pokračovať. Farmári jej odovzdali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Slon za Zemplíne, kniha od Andreja Bána v našom obchode

zobraziť

Teraz najčítanejšie