Denník N

Východ a juh Európy čaká spor o peniaze

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán. Foto – TASR/AP
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán. Foto – TASR/AP

O zmenšení prítoku eurofondov na priečny východ Európskej únie sa oveľa ľahšie hovorí, ako sa presadzuje.

Východné členské štáty boli od svojho vstupu do Európskej únie až doteraz na tom príjemnejšom konci peňažných transferov. A v momente, keď sa v úniovom establišmente začalo hovoriť o tom, že by stálo za to naviazať budúcu pomoc na súhlas s jeho predstavou o európskych hodnotách, východní členovia začali hroziť päsťami.

Nie taký nový nápad

V Európe existuje množstvo deliacich čiar, ale keď príde na bitku o peniaze, je to vždy medzi východom a juhom. Denník Financial Times informoval, že v nasledujúcom sedemročnom rozpočte, ktorý prezentujú druhého mája, hodlá Európska komisia presunúť „desiatky miliárd eur“ z krajín ako Poľsko, Maďarsko či Česká republika do krízou postihnutých juho­európskych štátov ako Grécko či Španielsko. Podľa londýnskych novín sa kohézna časť rozpočtu premení na kategóriu „kohézia a hodnoty“. Tá výdavky oficiálne určené pre krajiny, ktoré v prepočte na hlavu nedosahujú ani 90 percent priemerného hrubého národného produktu Európskej únie, priamo spojí so súhlasom s takými princípmi, akými sú vláda zákona, demokracia a ľudské práva. Pretože sa Únia otvorene hnevá na to, ako sa k týmto hodnotám stavajú nacionalistické vlády v Maďarsku a v Poľsku, a tiež nie je spokojná s jednotným východoeurópskym frontom proti celoúniovým utečeneckým kvótam, ako lepší príjemcovia redistribúcie sa javia lepšie sa správajúce štáty na juhu kontinentu.

Eurokomisár pre rozpočet Günther Oettinger nepotvrdil, že to je spôsob, akým sa bude po novom rozpočet zostavovať. „Skutočne?“ odpovedal sarkasticky na otázku novín. Ale nemusel byť taký vyhýbavý: takýto smer uvažovania má zjavne širšiu podporu. „Je tiež čas, aby sme zvážili, ako spojiť úniové financovanie s vyšším rešpektom k fundamentálnym hodnotám Európskej únie,“ písalo sa vo februárovom dokumente Európskej únie napísanom pre lídrov jednotlivých členských krajín.

Rana pre vládnuce strany

Rozpočet Európskej únie nie je veľký. Tento rok počíta so 160 miliardami eur, čo predstavuje len dve percentá výdavkov všetkých vlád členských krajín a len jedno percento ich hrubého národného dôchodku. Lenže v absolútnych číslach je to dosť na to, aby peniaze z EÚ hrali v niektorých ekonomikách dôležitú úlohu.

Od roku 2004, keď sa pri veľkom rozšírení k EÚ pripojili východoeurópske štáty, sa práve tieto nové členské krajiny stali centrom kohéznej snahy, kým Taliansko, cez ktoré prechádza najväčšia časť utečencov, sa stalo a stále zostáva čistým prispievateľom.

Na svojich nedávnych reportážnych cestách do Poľska a Maďarska mi tak vládni, ako aj nezávislí ekonómovia hovorili, že slabší prúd financií by zastavil doterajší pôsobivý ekonomický rast. Zvlášť Maďarsko získalo v roku 2016, čo je posledný rok, ku ktorému máme dostupné dáta, z európskeho rozpočtu sumu rovnajúcu sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie