Denník N

Hodnotili univerzity v nových krajinách EÚ, naša najlepšia skončila až na 22. mieste

Rebríček The New Europe 2018 ranking hodnotí univerzity z trinástich nových členských krajín Únie. Vyhrala Tartuská univerzita v Estónsku.

V medzinárodných porovnaniach končia univerzity zo Slovenska veľmi zle. Teraz prestížna rankingová spoločnosť Times Higher Education zverejnila rebríček, kde porovnávala univerzity len z 13 nových členských krajín Únie okrem Malty.

No ani v rebríčku  The New Europe 2018 ranking Slovensko nedopadlo dobre. Naše univerzity sú na tom horšie ako školy z ostatných krajín V4.

Najlepšie sa umiestnila Univerzita Komenského v Bratislave – na 22. mieste. Okrem nej sa v rebríčku umiestnila aj Technická univerzita v Košiciach, na 27. mieste, a Slovenská technická univerzita v Bratislave na 31. až 40. mieste.

Na čele je Tartuská univerzita z Estónska, nasledujú dve univerzity z Cypru a na štvrtom mieste je Karlova univerzita v Prahe. Celkovo české vysoké školy skončili omnoho lepšie ako naše – v prvej desiatke sú tri.

Okrem Karlovej univerzity sa umiestnila úspešne aj Masarykova univerzita v Brne, na 7. mieste, a Palackého univerzita v Olomouci, ktorá získala desiate miesto. V prvej desiatke sa umiestnili aj školy z ostatných krajín V4 – z Maďarska je to Semmelweis univerzita na piatom mieste a na šiestom Varšavská univerzita.

Najviac univerzít sa v rebríčku, ktorý obsahuje celkovo 53 inštitúcií, umiestnilo z Česka – 13 vysokých škôl, z Poľska ich bolo 12, z Maďarska sedem a napríklad z Rumunska päť. Zo Slovenska len tri.

Spoločnosť, ktorá rebríček robila, hodnotila univerzity rovnako ako pri celosvetovom rebríčku – na základe posúdenia kvality výučby, vedy a výskumu, brala do úvahy citovanosť, medzinárodné prostredie univerzity a príjmy, ktoré vyplývajú zo spolupráce s priemyslom.

Slovensko

Teraz najčítanejšie