Denník N

Toľko kultúry si za jedno euro nikde inde ako v Novej Cvernovke počas prvého mája nekúpite

Program sa začína o desiatej dopoludnia, ateliéry budú otvorené najneskôr do desiatej, program však pokračuje prakticky do rána. Foto - Peter Gall
Program sa začína o desiatej dopoludnia, ateliéry budú otvorené najneskôr do desiatej, program však pokračuje prakticky do rána. Foto – Peter Gall

Prvý máj už niekoľko rokov nie je iba dátumom v kalendári a dňom voľna, ale najmä oslavou kreatívcov, ktorí sa zväčša neriadia štandardným pracovným časom.

Ak niekto trpí akútnou skepsou a beznádejou z toho, že u nás sa nič nedá zmeniť k lepšiemu, stačí, aby v utorok prvého mája urobil jedinú vec – prišiel do bratislavskej Novej Cvernovky.

Sú to len necelé dva roky, čo partia mladých ľudí presvedčila poslancov bratislavskej župy, aby im dala do dlhodobého prenájmu budovu dlhšie chátrajúcej školy a neskôr aj internátu. Stav budov bol dezolátny. S dneškom sa to nedá porovnať alebo inak povedané – je úžasné porovnávať to. Je skvelé vidieť v priamom prenose a občas aj so stlačeným tlačidlom pre zrýchlené prehrávanie, ako sa z komunity, ktorá žila prakticky voľným pádom a starala sa iba sama o seba, stáva profesionálna organizácia v tom najlepšom slova zmysle, navyše, so záujmom o veci verejné.

Prvý máj bol roky dátumom, počas ktorého sa ateliéry ešte v pôvodných priestoroch bývalej cvernovej továrne otvárali verejnosti. Keď vlani po prvý raz vpustili divákov do nových priestorov na Račianskej ulici, bol to ešte trochu punk uprostred staveniska. Odvtedy je Nová Cvernovka omnoho ďalej.

„Dá sa povedať, že tento rok sme sa konečne v Novej Cvernovke ako-tak udomácnili, ale práca nekončí. Každý deň sa snažíme náš nový priestor posunúť ďalej a zveľadiť ho nielen pre jeho nájomníkov, ale aj pre verejnosť. A práve preto sa téma ‚Práce‘ stala motívom aktuálneho ročníka a jeho programu,“ hovoria zástupcovia kreatívneho a kultúrneho centra.

Program počas prvého májového dňa je naozaj široký, vybrali sme preto päť dôvodov, pre ktoré sa do Novej Cvernovky oplatí ísť.

Foto – Peter Gall

1. Cvernovka má rada deti a deti majú rady Cvernovku

O deti v Novej Cvernovke nie je núdza ani počas bežných dní, funguje tu totiž coworkingový priestor špeciálne pre mamičky s deťmi – kým mamy pracujú, o deti je postarané. Aj preto má program pre deti zastúpenie prakticky počas celého dňa – začína sa jogou, nasleduje premietanie animovaných filmov, tvorivé dielne a rôzne interaktívne predstavenia. Väčšie (alebo aj dospelé) deti by mohli baviť fyzikálno-chemické pokusy študentov chemickej školy alebo workshop s dídžejkou B-complex.

Foto – Peter Gall

2. Kultúra za 500

Prvý máj je plnohodnotným multižánrovým festivalom, akurát s tým rozdielom, že je to prakticky zadarmo, nemusíte spať v spacáku ani ráno čakať v dlhom rade na sprchu. Popoludní si môžete pozrieť filmy z cyklu Budujeme Slovensko o závodoch v Partizánskom alebo o bratislavskom Zimnom prístave. V bývalej zborovni otvoria umelci výstavu s názvom Kocky sú hodené, trojica domácich fotografov – Németh, Jančúch a Viazanička – o pár metrov ďalej predstaví Slovensko svojimi očami. V rámci akcie Čau o piatej KK Bagalu budú Richard Stanke, Peter Šimun a Jana Oľhová čítať Ivana Kadlečíka, no a okrem toho tu bude veľa hudby. Od Vec-a s kapelou, cez Saténové ruky až po dídžejku B-complex.

Foto – Peter Gall

3. Kriticky o veciach verejných

Napriek tomu, že tento deň sa nesie najmä v duchu osláv dobre vykonanej práce, neznamená to, že treba hneď zabudnúť na všetko, čo sa práve deje. Viacerí predstavitelia Novej Cvernovky sa aktívne zúčastňujú na verejných zhromaždeniach a v rámci iniciatív volajúcich po slušnom Slovensku. Diskusie v rámci programu 1. mája nebudú mať tento podtext, no i tak sa orientujú na dôležité témy: jednou bude podpora kultúry v Bratislavskom kraji so županom Jurajom Drobom, ďalšia predstaví autorky dokumentárneho filmu o nízko platenej práci v Česku, reč bude aj o zodpovednom prístupe v módnom priemysle. OZ Vagus bude v priestoroch internátu predstavovať projekt Housing first, v rámci ktorého chce ponúknuť ubytovanie ľuďom bez domova.

Foto – Peter Gall

4. Objaviť nepoznané

Začalo sa to pred ôsmimi rokmi, keď sa kreatívci v budovách bývalej cvernovej fabriky rozhodli, že by bolo dobré vpustiť do svojho sveta na jeden deň aj širšiu verejnosť. Zároveň to bolo dobré aj pre nich samých, lebo sa mohli lepšie medzi sebou spoznať a zistiť, kto pracuje o pár metrov ďalej od nich, čo bol neraz základ mnohých ďalších spoluprác.

Tento princíp platí stále a prvý máj je predovšetkým Dňom otvorených ateliérov. Dnes ich v Novej Cvernovke funguje viac ako osemdesiat, spolu tam pracuje približne dvesto ľudí. „Toto hľadanie a objavovanie šikovných ľudí a zaujímavých vecí je vždy najlepšie a aj nás samých vždy prekvapí, čo všetko sa tu deje,“ hovorí Boris Meluš.

Foto – Peter Gall

5. Dobrý pocit si za jedno euro nikde inde nekúpite

Príbeh Novej Cvernovky je doteraz jedným z najlepších v histórii kultúrnych počinov moderného Slovenska. Dôvodov je viacero.
Na začiatku to bola odvaha a zodpovednosť, ktorú najmä pôvodní zakladatelia Nadácie Cvernovka na seba zobrali v čase, keď si nikto koncept kreatívneho a kultúrneho centra na ploche niekoľko tisíc metrov štvorcových nevedel predstaviť. Potom prišla podpora celej komunity zainteresovaných, ktorí išli do rizika a vymenili vlastný komfort za spoločnú vec. A v neposlednom rade je to aj príbeh o spolupráci verejnej správy, v tomto prípade najmä župy, ktorá sa rozhodla celý projekt podporiť.

Pred ôsmimi rokmi bol Prvý máj akciou pre pomerne úzku komunitu kamarátov. Dnes je Nová Cvernovka pojem. Takúto akciu by už robiť nemusela, stojí to veľa práce aj peňazí, ktoré by mohli dať aj inde. Dôvodov oslavovať je však stále čoraz viac a je výborné, že môžeme byť pri tom. Tento rok bude symbolické vstupné jedno euro. Lepšie ich počas prvého mája minúť nemôžete a nielen preto, že obchody budú zatvorené.

Teraz najčítanejšie