Denník N

U Kaliňáka sú buď katastrofálni babráci, alebo spolupáchatelia medzinárodného zločinu

Foto: TASR
Foto: TASR

Ministerstvo vnútra de facto priznalo, že sú informácie nemeckých novín správne. My tak máme na výber len medzi hrozivým a desivým vysvetlením.

Berlín podozrieva slovenské ministerstvo vnútra, že pomohlo Vietnamu uniesť človeka, ktorý sa v Nemecku skrýval pred prenasledovaním. Ázijská krajina tvrdí, že Trinh Xuan Thanh je mnohomiliónový podvodník, ktorého chce právom potrestať. Nevieme s istotou, či je to pravda, alebo sa len vietnamskí komunisti rozhodli dovliecť z nemeckého útočiska nepohodlného rodáka. Akákoľvek je skutočnosť, mala to byť vec medzi Nemeckom a Vietnamom.

Vietnamci sa ju však po neúspešných žiadostiach o vydanie rozhodli vyriešiť únosom. Rešpektovaný denník Frankfurter Allgemeine Zeitung cez víkend napísal, že im s tým podľa nemeckých tajných služieb minulý rok v lete mohlo pomôcť naše (Kaliňákovo) ministerstvo vnútra. Vietnamcom sme dokonca dali vládne lietadlo, ktoré ich previezlo do Moskvy. Pravdepodobne aj s uneseným Thanhom.

Slovenské ministerstvo priznáva, že sme Vietnamcom lietadlo naozaj poskytli, a obhajuje sa, že nás možno podviedli. Správy nemeckých novín nijako nevyvracia. Netvrdí, že ide o kačicu a nezmysel. Dokonca je „vážne znepokojené“. Kým u Sakovej neprídu s nejakou inou verziou, môžeme teda príbeh opísaný FAZ považovať za vysoko pravdepodobný.

Ak je verzia o podvode pravdivá, tak vyzeráme ako banda

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Únos Vietnamca

Teraz najčítanejšie