Denník N

Newsfilter: Čo poviete, keď sa vás vnúčatá opýtajú, ako ste vy bránili RTVS

Riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Foto – RTVS
Riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Foto – RTVS

1. V RTVS sa začali čistky. 2. Kaliňákovci pomáhali Vietnamcom s únosom. 3. SaS už nevydržala tváriť sa, že SNS môže byť.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. V RTVS začali prepúšťať – na výstrahu

Štyroch redaktorov spravodajstva RTVS – reportéra zahraničia Matúša Dávida, kultúrnu redaktorku Janu Masárovú a reportérov domácej redakcie Matúša BaňovičaKristiána Čekovského prepustilo v piatok vedenie RTVS na minútu.

Mali na to právo, pretože štyria vyhodení mali len živnostnícke zmluvy, ktoré nebola RTVS povinná predĺžiť.

Dramatický je kontext, v ktorom sa to udialo. Ten jednoznačne ukazuje, že šlo o mocenské a ideologické rozhodnutie, nie o manažérsku potrebu.

Aby všetci rozumeli. Všetci vyhodení sa podpísali pod vyhlásenie, ktoré nedávno kritizovalo vedenie RTVS. S nikým z vyhodených neboli v práci problémy ani nepatrili k slabým redaktorom.

Všetci štyria potvrdili, že nedostali žiadne alebo dostali len veľmi vágne vysvetlenie, prečo musia po rokoch odísť. Do histórie RTVS sa zapíše poznámka, ktorú si od nadriadených pri prepúšťaní vypočul Kristián Čekovský. „Každá akcia vyvoláva reakciu,“ odkázalo jemu a vlastne aj všetkým ostatným vedenie verejnoprávnej televízie.

Rezník a jeho najbližší podriadení teda ukazujú svoju moc, ukazujú, čoho sú schopní, a veria, že ostatní sa zľaknú alebo odídu sami, ako to v piatok urobila napríklad redaktorka rozhlasu Jana Maťkovározhlasová dramaturgička Nikola Bajánová.

Opis okolností prepustenia štyroch redaktorov je dôležitý, pretože vylučuje inú interpretáciu ako vyhrážanie sa ostatným nespokojným členom spravodajských redakcií RTVS.

Demonštratívne prepúšťanie možno nie je priamo z hlavy riaditeľa Rezníka. Možno na ňom len trvali jeho zakomplexovaní podriadení poverení riadením spravodajstva. Dôležitý je však výsledok – RTVS prepúšťa za prejavenie názoru, nie pre ekonomické dôvody alebo pre nekvalitnú prácu.

Výchova mladých novinárov v roku 2018. Prepúšťaní sú živnostníci, pretože iných nespokojných redaktorov chráni Zákonník práce. Ak si tí robia svoju prácu poriadne a RTVS nerobí veľké organizačné zmeny, môžu sa rezníkovci len snažiť ich vyštvať, legálne sa ich zbaviť nemôžu.

Piatková vlna prepúšťaní zrejme nebude v pondelok pokračovať, pretože posledný týždeň v RTVS bol už veľa aj na Bélu Bugára. Ten preto „volal“ koaličným partnerom, čo je v súčasnej slovenskej politike prejav takmer najvyššej miery pobúrenia.

Do konca minulého týždňa sme mohli aspoň dúfať, že Rezník predsa len nájde kompromis medzi generáciou talentovaných a poctivých redaktorov a svojím mentálnym a profesionálnym svetom z éry HZDS, SNS a Smeru. Prepúšťanie mladých novinárov, ktorí robia v RTVS za oveľa menej peňazí, ako by si pri svojich talentoch mohli v Bratislave v inej práci zarobiť, však už nepôjde dať späť.

Robia to pritom ľudia, ktorí majú roky plné ústa toho, ako slovenská žurnalistika potrebuje kvalitnú výchovu mladých talentov.

Dochádza tým ľuďom, ako znížili možnosti RTVS najať v budúcnosti šikovných ľudí na akúkoľvek pozíciu?

Štrajk by už bol legitímny. Rezník to možno pochopil až v piatok večer, ale jeho vinou to už je definitívne vojna, v ktorej buď on násilím znormalizuje RTVS, alebo odíde zo zúfalstva sám, alebo padne spolu s touto vládou.

Po piatku nebudú ostatní redaktori trápni, ak sa pokúsia o štrajk alebo ak sa obrátia o pomoc k verejnosti či k politikom.

My ostatní, pre ktorých zatiaľ neprepustení redaktori bojujú, by sme sa mali hlavne zdržať rýchlych rád. Nie sme v ich situácii, nevieme, či je lepšie ostať a bojovať, alebo odísť a pokúsiť sa robiť dobrú žurnalistiku inde.

Miesto toho by sme sa mali starať, aby si politici všimli, že sme si na kvalitnú RTVS už zvykli. Preto nemávneme rukou, že no a čo, že si ju chce privlastniť pár profesionálne neúspešných trollov.

2. To s tými Vietnamcami nie je béčkový film, to je naše ministerstvo vnútra

Slovenská vláda priznala, že delegácii vietnamského ministerstva vnútra sme vlani v lete požičali svoj vládny špeciál na cestu najprv z Prahy do Bratislavy a potom z Bratislavy do Moskvy. To samo osebe by bol slušne veľký bizár, ale je to oveľa horšie.

Vietnamskí agenti pomocou nášho špeciálu zrejme previezli cez schengenskú hranicu svojho občana, ktorého uniesli z Nemecka, kde sa pred nimi skrýval. Nie je dôležité, či ten bývalý vysoký manažér vietnamskej štátnej firmy bol zapletený do korupcie trochu alebo veľmi, ale to, že sme takto asistovali únosu.

Výsledok je hrozný. Možno to bolo vedome, možno nevedome, ale najvyššie orgány Slovenskej republiky pomáhali únosu človeka z Nemecka do Vietnamu. Pomáhali sme teda v nezákonnej operácii tajnej služby jednej z komunistických krajín na území a proti vôli svojho najdôležitejšieho demokratického spojenca.

Nepredstaviteľné aj v hlavnej úlohe s Kaliňákom. Z kruhov najvyššej slovenskej politiky a diplomacie už minulý rok prenikali informácie, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie