Denník N

Ani Híd bez Mosta, ani Most bez Hídu!

Keď v minulosti bolo treba prijať zákony, ktoré národnostným menšinám skvalitnia život, vždy sme narazili. Na prozápadných, vyspelých a občianskych partnerov.

Autor je predsedom Mosta-Híd

V poslednom čase sa na mňa z viacerých strán valí tá istá otázka: „Lucia nie je ministerka, Šebej sa vzdal mandátu – neostali ste už len Híd bez Mosta?“ Priznám sa, v prvom momente som ani nerozumel tomu, čo sa ma vlastne pýtajú. Až po niekoľkých prípadoch som dospel k názoru, že musím pripomenúť niekoľko skutočností.

Túto stranu založila asi desiatka ľudí pred deviatimi rokmi. Nie je to podstatné, len pripomínam, všetko to boli Maďari. Ak sa pamätáte, tak aj úvodná kampaň našej strany bežala s titulkami, že nie je podstatné, kto má akú národnosť, podstatné je, aby robil svoju prácu poctivo.

Podstatné bolo a je iné: po dlhých rokoch napätia medzi národnostnými menšinami a väčšinovým národom založiť interetnickú stranu, ktorá bude jedinečná tým, že aj v rámci seba samej dokáže, že vieme a chceme spolupracovať a v pokoji vedľa seba žiť. Že v tejto krajine Maďari nie sú nebezpečenstvom, že tu platia dane, tu chcú žiť a chcú tu žiť dobre, chcú sa cítiť doma. Chcú však, aby sa im dostalo takej istej pozornosti ako ostatným obyvateľom Slovenska.

Dnes môžem povedať, že áno, stávalo sa, že takzvané „maďarské strany“ boli do rôznych koalícií prijímané ako akési „výkladové“ subjekty. Aby koalícia navonok pôsobila, že je „prozápadná, vyspelá, občianska“ atď. Keď však prišlo na lámanie chleba – teda prijatie zákonov, ktoré národnostným menšinám skvalitnia život – vždy sme narazili. Na prozápadných, vyspelých a občianskych partnerov.

Som presvedčený o tom, že vtedajšie napätie – mám na mysli hlavne napätie medzi Slovákmi a Maďarmi, ktoré do dnešných dní výrazne kleslo, mizlo aj vďaka tomuto projektu, vďaka strane Most-Híd. A som rád, že sa to podarilo aj vďaka Slovákom, Rusínom, Rómom, ktorí túto filozofiu považujú za svoju a ktorí postupne do našej strany prichádzali a prichádzajú. A ďalší majú dvere otvorené.

Interetnický charakter našej strany je nemenný. Zo strany odchádzajú aj prichádzajú ľudia rôznych národností. Reálna politika, žiaľ, prináša situácie, ktoré zapríčinili, že v týchto dňoch svoje funkcie zložili dvaja významní predstavitelia strany. V živote politických strán sa to stáva.

Táto strana nebola nikdy o počtoch či pomeroch jednotlivých národností, ale o myšlienke. Myšlienke, že každý občan tohto štátu by sa tu mal cítiť ako doma. O tom, že takúto stranu slovenská spoločnosť bude potrebovať naďalej, som skalopevne presvedčený. Predsudky a netolerancia voči iným národnostiam a etnickým skupinám nezmizli, len sa presmerovali. Ukazujú nám to aj výsledky prieskumov verejnej mienky. Stačí si ich prečítať alebo sledovať intenzitu nenávisti v našej spoločnosti.

Každý, kto dnes tú pochybovačnú a podpichovačnú otázku položí, hlboko nepochopil zmysel takejto strany, akú Slovensko aj v budúcnosti môže potrebovať. Možno viac ako pred deviatimi rokmi.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie