Denník N

Mossad vzal Iráncom pol tony materiálov a usvedčil ich, že klamali o jadrovom programe. Prečo to nestačí?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas svojej prezentácie s nápisom: Irán klamal. Foto – TASR/AP
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas svojej prezentácie s nápisom: Irán klamal. Foto – TASR/AP

Izrael zaútočil na Irán vojensky aj diplomaticky – prečo sa nebojí jeho odvety? A prečo sa krajiny EÚ nechcú vzdať dohody s Teheránom?

V priebehu 24 hodín podnikol Izrael otvorenú ofenzívu na dvoch frontoch proti Iránu, ktorý podozrieva z klamania o jeho jadrovom programe. Najskôr to bol nedeľný raketový útok v Sýrii na sklady so zbraňami aj na vojenské základne sýrskych ozbrojených síl, údajne podporovaných Iránom, ktorý sa prisudzuje izraelskej armáde.

Na druhý deň večer zase zvolal bizarnú tlačovú konferenciu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Vyhlásil počas nej, že Teherán pred uzavretím dohody o svojom jadrovom programe klamal, že nechcel vyvinúť jadrové zbrane.

„Irán klamal, že nikdy nemal program jadrových zbraní,“ povedal Netanjahu počas konferencie v Tel Avive, ktorú vysielala naživo izraelská televízia. Citoval počas nej z 55-tisíc získaných dokumentov o zbrojnom programe Project Amad, ktoré získali izraelské tajné služby.

Tlak na Trumpa

Netanjahu tak urobil v čase, keď americký prezident Donald Trump zvažuje, či vystúpi z dohody, po ktorej sa zrušili sankcie proti Iránu, a ten sa zase zaviazal, že prestane vyvíjať atómové zbrane.

Teherán reagoval s tým, že ide o klamstvá, ktoré o ňom Izrael šíri.

„Netanjahu predpokladá, že Irán sa bude báť reagovať. Lenže čo sa stane, ak sa prepočítal?“ pýta sa Amos Harel z izraelských novín Haarec.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Irán

Teraz najčítanejšie