Denník N

Únos Vietnamca: Porušilo Slovensko medzinárodné právo?

Robert Kaliňák a vietnamský minister verejnej bezpečnosti Toa Lama v marci 2017. Foto – TASR
Robert Kaliňák a vietnamský minister verejnej bezpečnosti Toa Lama v marci 2017. Foto – TASR

Nové odhalenia naznačujú, že slovenské orgány boli zapojené do únosu. Právna zodpovednosť však závisí od konkrétnych okolností.

Autor prednáša medzinárodné právo na Univerzite v Exeteri

Tichá ulica pred hotelom Sheraton v západnom Berlíne by asi nebola očividným kandidátom na ústrednú scénu v hollywoodskom špionážnom trileri. V obvyklé nedeľné ráno tadiaľ sem-tam prejde auto a na chodníku sa v tieni vysokých stromov míňajú psičkári s rekreačnými bežcami.

No jedna letná nedeľa v júli 2017 bola všetko, len nie obvyklá. Sled udalostí, ktorý sa začal práve vtedy na tejto ulici, viedol k dramatickému zhoršeniu vzťahov medzi Nemeckom a Vietnamom – a v posledných dňoch vysvitlo, že jedným z vinníkov mohlo prekvapivo byť aj Slovensko.

Trinh Xuan Thanh stál do roku 2013 na čele vietnamskej štátnej stavebnej firmy a patril medzi vysoko postavených predstaviteľov tamojšieho komunistického režimu. Po tom, ako odišiel z funkcie, sa však začal jeho nezadržateľný pád. Keď bol o niekoľko rokov obvinený z korupcie, Thanh náhle opustil svoju krajinu a požiadal o azyl na území Nemecka. K prejednaniu jeho žiadosti však už nedošlo.

Podľa očitých svedkov bol v spomínanú júlovú nedeľu Thanh na prechádzke spolu s mladou ženou vietnamského pôvodu. Práve pred Sheratonom ich zrazu obkľúčilo niekoľko ozbrojených mužov. Hoci sa obaja bránili, po krátkej potýčke ich únoscovia donútili nastúpiť do auta, ktoré ich odtiaľ vysokou rýchlosťou odviezlo. O pár dní neskôr bol už Thanh naspäť vo Vietname. Dnes si odpykáva doživotný trest, na ktorý bol odsúdený za viaceré trestné činy hospodárskej povahy.

Bolo porušené medzinárodné právo?

Než sa dostaneme k slovenskému rozmeru celej akcie, je dobré si pripomenúť, čo tento incident znamená z hľadiska medzinárodného práva. Pokiaľ je pravda, že Thanha naozaj uniesli vietnamskí agenti – pričom Nemci vyhlásili, že o tom nemajú žiadne pochybnosti, no Vietnam to poprel s tým, že Thanh sa do rúk spravodlivosti vzdal dobrovoľne – tak sa Vietnam dopustil niekoľkonásobného porušenia svojich medzinárodnoprávnych záväzkov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Robert Kaliňák

Únos Vietnamca

Teraz najčítanejšie