Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Fico, Saková i Rezník majú dôvod s obavami čakať, ako dopadnú ďalšie protesty

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Smer sa spolčil s vietnamskými komunistami 2. Piatok ukáže, aká odhodlaná je ešte ulica 3. Rezník dosiahol, že protest bude aj pred jeho bránou

Iniciatíva Slovenskí záhradníci podporuje vzťah ľudí k pôde, záhrade, pestovaniu vlastného ovocia aj zeleninky. Slovenskizahradnici.sk


Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Smer sa spolčil aj s vietnamskými komunistami

Počas jedného týždňa sa stali tri veci hodné pomenovania veľká kauza: vyšiel na povrch Kaliňákov temný kšeft s tajnou službou vietnamskej komunistickej diktatúry. Potvrdilo sa, že Slovensko je napriek zbrojnému embargu kľúčovým dodávateľom ťažkých zbraní do totalitného režimu v Azerbajdžane. A v RTVS si Rezník a spol. sňali masky a začali vyhadzovať novinárov, ktorým oni sami nikdy nesiahali ani po kábel od mikrofónu.

Tomuto všetkému však predchádzala ešte jedna udalosť, ktorá vysvetľuje, prečo nepadajú hlavy, nikto neodstupuje, nikto nie je v cele predbežného zadržania: ministerkou vnútra sa stala Denisa Saková. To samo osebe bolo signálom, že Smer prestal hrať divadlo o demokracii. Že už mu nejde len o kšefty a o moc, ale o politické prežitie a pravdepodobne o slobodu viacerých jeho vrcholových členov.

S Vietnamom aj s Azerbajdžanom. Vietnamské patálie i dodávky zbraní Alijevovi do Baku sú dôkazom, že strane Smer vždy bola a je ukradnutá Európska únia a ukotvenie Slovenska v západnom svete. S Vietnamom nás nespája vôbec nič okrem krvavého komunistického režimu, ktorý je u nás už skoro tridsať rokov minulosťou, no v Hanoji stále vládne. Kaliňákov súhlas s prenájmom slovenského vládneho špeciálu vietnamskej tajnej službe sa nedá vysvetliť ničím iným, ako jeho a straníckym prospechom, v tvrdej valute, samozrejme.

S Azerbajdžanom je to podobné. Keď sa českému vlastníkovi slovenských zbrojoviek nepodarilo získať licenciu doma, skúsil to cez Smer a smeráckeho ministra hospodárstva Petra Žigu. A odrazu tu máme takmer pravidelnú linku Baku-Bratislava.

Kaliňákov štát v štáte. Niet pochýb, že Fico s Kaliňákom by sa spojili aj s ISIS a s Talibanom, keby z toho mali prachy. Ich reči o európskom jadre boli len manévrom na oklamanie súperov, medzi ktorými sú obyvatelia Slovenska, ale aj naši oficiálni západní spojenci. Na tieto reči bol Smer vždy majster a dnešné Pellegriniho slová, že chcú zaviesť strop pre dôchodkový vek, je toho ďalším prejavom.

Fico nechal Kaliňáka postaviť štát v štáte, ktorý má nielen svoju vlastnú ekonomiku, ale aj zahraničnú politiku. Smer teraz urobí pre vlastnú záchranu čokoľvek, čo mu ulice dovolia. Doteraz sa však zdalo, že sa ulica dostala do letargie, ktorú Smer tak potrebuje v zákopovej vojne o svoje ohrozené pozície.

2. Piatok ukáže, aká odhodlaná je ešte ulica

Hoci je čím ďalej jasnejšie, že si Smer robil so štátom, čo chcel, a že v tom mieni pokračovať, posledné veľké protesty boli už relatívne dávno. Dôvody stíchnutia ulice boli najmenej tri: predčasné leto, inflácia škandálov a pomerne nezrozumiteľná organizácia demonštrácií. Ak považujeme tretí faktor za najdôležitejší pre návrat ľudí na námestia, tak už čoskoro zistíme,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Slovensko

Teraz najčítanejšie