Denník N

Focus potvrdil rast Progresívneho Slovenska a Spolu, Smer stagnuje na 20 percentách

Väčšina strán sa v aprílovom prieskume Focusu drží na svojich číslach. Po Smere nasledujú SaS a SNS, v parlamente by bolo osem strán.

Ďalší prieskum potvrdil, že najsilnejšia politická strana Smer má výrazne nižšie preferencie ako pred politickou krízou po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, archeologičky Martiny Kušnírovej. Smer má v aprílovom Focuse 20,5 percenta.

Podobné čísla agentúra strane Roberta Fica namerala už v polovici marca. Odvtedy sa podpora Smeru nevrátila na predkrízové hodnoty okolo 25 percent.

Druhou najsilnejšou stranou zostáva Sloboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka, podľa Focusu by ju v apríli volilo 13,2 percenta ľudí. Je to mierny pokles oproti marcu, ale len na úrovni štatistickej chyby.

Podobnú podporu si drží väčšina ďalších strán. Okolo 9 – 10 percent sa hýbe aj SNS Andreja Danka, hnutie OĽaNO, Kotlebova ĽSNS a hnutie Sme rodina Borisa Kollára.

Do parlamentu by sa ešte dostalo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Most-Híd.

Focus zachytil mierny rast nových strán, Progresívneho Slovenska a strany Spolu Miroslava Beblavého. Samostatne by sa však naďalej do parlamentu nedostali.

Ak by kandidovali spolu, šancu by už mali. V apríli rozhodnutie dať hlas týmto dvom stranám deklarovalo spolu 6,2 percenta voličov (o niečo vyššiu podporu má Progresívne Slovensko). Podobný trend zachytil aj nedávny prieskum agentúry AKO.

Agentúra Focus sa na voličské preferencie pýtala 24. až 30. apríla 2018 formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1005 respondentov.

Na základe týchto výsledkov by rozdelenie mandátov v parlamente vyzeralo nasledovne: Smer by mal 37 poslancov, SaS 24, SNS 18, Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko 17, OĽaNO by zastupovalo 16 zákonodarcov, hnutie Sme rodina – Boris Kollár tiež 16, KDH 12 a Most-Híd 10.

Teraz najčítanejšie