Denník N

Novopečený otec: Nielen pre ženy je príchod dieťaťa ťažký, mne od zúfalstva už aj vybehli slzy

Ilustračné foto – Flickr.com/Karina Koot
Ilustračné foto – Flickr.com/Karina Koot

Otcovia sa už nehanbia prebaľovať či voziť dcéru na balet, ale svoje obavy či pocity viny si nechávajú pre seba a nehovoria o nich ani svojim kamarátom.

Rola otca sa aj na Slovensku mení. Hoci je u nás v porovnaní napríklad so Škandináviou stále málo mužov na rodičovskej dovolenke, aj naša spoločnosť začína akceptovať, že „tradičný“ model rozdelenia rodičovských a partnerských povinností je prekonaný.

Jednoducho: stále viac mužov kočíkuje, varí, robí si s deťmi úlohy a chodí s dcérami na balet rovnako ako so synmi na hokej bez toho, aby sa im za to iní muži (otvorene) smiali alebo im pripomínali, že sú pod papučou. Platí aj to, že slovenskí muži nikdy v minulosti neboli toľko zainteresovaní či zapojení do pôrodov svojich žien a možno ani nikdy predtým toľko verejne neprejavovali otcovské city či sa za ne nehanbili.

Napriek tomu muži, ak k tomu vôbec dôjde, pri opisovaní svojho otcovstva a situácií s ním spojených volia skôr cynický tón alebo žáner „vtipné historky z našej domácnosti“, akoby sa zverovali aj so svojimi najvnútornejšími pocitmi, frustráciami či strachmi.

A kým medzi ženami už pomaly prestáva byť tabu priznať sa aj verejne k tomu, že materstvo nie je vždy „ako z katalógu“, ale je to zmes protichodných emócií a občas to nebýva ani pekné, ani milé, ani čisté, muži zväčša tak ďaleko nezachádzajú.

Otec mi povedal, že som na hlavu

Milan, 36-ročný otec trojmesačnej dcéry, súhlasil, že nám porozpráva, ako prežíval manželkin pôrod a prvé týždne svojho prvého dieťaťa. Keď o tom povedal svojmu otcovi, dopočul sa, že „je na hlavu a bude každému na smiech“.

„Zarazilo ma to, lebo otec má čoskoro 70 a podľa mamy nás bežne kúpal, prebaľoval, pral a vyváral plienky, zostával s nami doma, keď sme boli chorí, a so sestrami vyšíval panamové dečky na pracovné vyučovanie, čo v jeho generácii nebola celkom obvyklá vec. Takže ma prekvapilo, že bol taký ‚anti‘. Ale možno to súvisí s tým, že hoci aj niektorí muži jeho generácie robili ‚ženské roboty‘, nehovorili o tom,“ myslí si Milan a dodáva, že ani on sa vlastne so svojimi kamarátmi o takých veciach

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rodičovstvo

Teraz najčítanejšie