Denník N

Fico sa okrem talianskej mafie mohol zapliesť aj s vietnamskou

Robert Fico počas návštevy Vietnamu v roku 2016. Foto – TASR
Robert Fico počas návštevy Vietnamu v roku 2016. Foto – TASR

Pozornosť v kauze únosu sa sústreďuje najmä na Kaliňáka, ale dôležitejšou postavou príbehu je Fico osobne.

Trvalo len necelých desať mesiacov, kým sa Slovensko aspoň formálne rozhodlo správať ako príčetná krajina. Premiér Peter Pellegrini totiž konečne usúdil, že si predvoláme vietnamského veľvyslanca, aby nám vysvetlil, na čo to vlastne jeho krajina v júli 2017 použila náš vládny špeciál pri lete do Moskvy.

Nemecké tajné služby majú podľa tamojších novín podozrenie, že na prepašovanie uneseného Vietnamca z Nemecka. Oficiálna slovenská reakcia je tak nezvyčajne krotká, že sa takáto intepretácia dá považovať za najpravdepodobnejšiu možnú. Ak teraz Pellegrini hovorí, že si chce predvolať vietnamského veľvyslanca, čo je inak v diplomacii silné gesto, nejde o žiadne hrdinstvo.

O probléme totiž slovenská vláda od Nemcov vie dlhé mesiace, rovnako ako vie o tom, že pre ňu najmenej bolestivým vysvetlením nakoniec môže byť, že je absolútne neschopná. Aj to len vtedy, ak sa potvrdí, že nás Vietnamci podviedli a rokovanie s ministrom Kaliňákom na Bôriku, počas ktorého mali byť únoscovia v Bratislave, zneužili bez jeho vedomia.
Hoci slovenská vláda o takomto podozrení dobre vedela, v novembri 2017 smerovala do Vietnamu ďalšia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Únos Vietnamca

Teraz najčítanejšie