Denník N

Newsfilter: Máte pocit, že vás Bugár oklamal? Jeho voliči nie

Béla Bugár pred debatou v RTVS pred voľbami 2016. Foto N – Tomáš Benedikovič
Béla Bugár pred debatou v RTVS pred voľbami 2016. Foto N – Tomáš Benedikovič

Jediný, kto stráca, je Smer. Šarlatán v RTVS pokazil Rezníkovo upokojovanie. Aj Saková má svoj úspešný domáci realitný biznis.

Správy dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Voliči to Bugárovi spočítali svojsky – sú s ním spokojní a neubudlo ich

Dalo sa to predpokladať, ale ak to opakovane hovoria prieskumy verejnej mienky, môžeme to považovať za fakt: jediná politická strana, ktorej viditeľne poškodil vývoj na Slovensku v posledných dvoch mesiacoch, je Smer.

Pellegrini bol (pre Smer) dobrá voľba. Aktuálny prieskum Focusu potvrdil čísla AKO, podľa ktorých Smer stratil od februára 5 percentných bodov a ďalej už nepadá. Rozhodnutie vymeniť predsedu vlády bolo z pohľadu tejto strany teda správne.

Pre Smer je dobrá správa aj to, že všetky nasledujúce kauzy novej vlády mali zanedbateľný vplyv na nálady jeho voličov. Celý ten chaos okolo hľadania ministra vnútra, ktorý sa začal Jozefom Rážom mladším, pokračoval tromi týždňami Tomáša Druckera a skončil napokon nasadením Kaliňákovej pobočníčky Denisy Sakovej, neznamenal pre preferencie Smeru nič.

Voliči Smeru odkazujú, že momentálne nemá dôvod na svojom fungovaní nič meniť. Spomeňte si na to, keď vám nabudúce pri nejakej kauze Smeru napadne, že toto im už snáď neprejde!, že musia niečo robiť!, aby nestratili ešte viac.

Bugárovi voliči nemajú pocit zrady. Najviac sa však očakávania facebookových diskusií líšia od výsledkov prieskumov pri strane Most-Híd. Tak ako sa jej preferencie pohybovali okolo šiestich percent pred krízou, tak je to aj teraz. Rovnako ako sa preferencie Mostu-Híd nepohli, keď Bugár „zradil“ prvý raz, tak sa situácia zopakovala aj túto jar. Keďže vidíme len suché čísla podpory Bugárovej strany, mali by sme sa zdržať pokusov o hlbšiu interpretáciu.

Most-Híd jednoducho nie je Sieť. To, čo pre Radoslava Procházku znamenalo koniec politickej kariéry, bola pre Bugára len epizóda s nulovým efektom na jeho popularitu u jeho vlastných.

Keby boli voľby zajtra… Nič proti predčasným voľbám, ale kto po nich túži, mal by si pripomenúť aj relatívne malé zmeny v preferenciách strán medzi marcom 2016 a aprílom 2018.

Vidíme v nich tri skupiny: Lúzri sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie