Šéfka zahraničného výboru Cséfalvayová: Fico musel skončiť aj pre výroky o Sorosovi

Katarína Cséfalvayová. Foto N – Tomáš Benedikovič

„To, čo sa aktuálne deje v RTVS, nespĺňa moju predstavu o parametroch verejnoprávnosti, ktoré očakávam,“ hovorí nová šéfka zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová.

So šéfkou zahraničného výboru Katarínou Cséfalvayovou (Most-Híd) sme sa rozprávali o:

  • zmene klímy po vražde Jána Kuciaka
  • nejednoznačnosti slovenskej diplomacie za Petra Pellegriniho
  • prečo bol pre Most-Híd už Fico neprijateľný ako premiér
  • kauze Skripaľ a neštandardnej spolupráci s Vietnamom
  • situácii v RTVS

Otec Jána Kuciaka nám povedal, že dva mesiace po vražde jeho syna má pocit, že sa nič nezmenilo. Zmenili sa možno tváre, ale o politike rozhodujú stále tí istí ľudia. Zmenilo sa niečo? 

Myslím, že sa rozhodne zmenilo, len keď si to porovnáme s Maltou, kde sa podobný prípad stal na jeseň minulého roka. V ich politickej atmosfére sa ani lístok nepohol. Neboli vyvodené žiadne personálne dôsledky, u nás nakoniec odstúpil premiér aj minister vnútra, došlo k rekonštrukcii vlády. To sú významné kroky, ktoré poukazujú na to, že slovenská vláda túto udalosť brala veľmi vážne, a že z nej politické dôsledky vyvodila. Tie samozrejme nestačia, najdôležitejšie bude pre rodičov Janka Kuciaka a pre každého z nás, aby sa tá vražda vyriešila a do budúcna sa niečo také nemohlo stať, aby sa zvýšila ochrana investigatívnych novinárov na Slovensku. Rozumiem, že v spoločnosti existuje nedôvera, čo ľudia dali jasne najavo, a práve preto Most-Híd od začiatku tlačil na vytvorenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorého objektívnosť, nestrannosť a nezávislosť nebude môcť nikto spochybniť. Tento tím už existuje, verím, že sa to teraz rýchlejšie posunie dopredu. 

Vaša strana tiež hovorila o tom, že minister vnútra by mal byť človek, ktorý by nepolarizoval spoločnosť. Denisa Saková, pravá ruka Kaliňáka, ním nie je? 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Nová vláda

Otrava Skripaľa

RTVS za Rezníka

Únos Vietnamca

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |