Denník N

Bugárova chyba

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Sebazáchovný inštinkt maďarskej menšiny zlyháva a dopláca na to slovenská demokracia.

Béla Bugár sa drží vládnej koalície, ktorá začína mať charakter zločineckej organizácie. Stáva sa tak spolupáchateľom, čo síce môžeme považovať za hriech, ale jeho správanie presnejšie vystihuje výrok francúzskeho politika a vyhláseného cynika Josepha Fouchého: „Je to horšie než zločin, je to chyba.“

Béla Bugár (a jeho strana Most-Híd) sa po prvý raz od roku 1989 podieľa na demontáži demokracie, ktorá je pritom pre maďarskú menšinu životne dôležitá. Je to nepochopiteľná chyba.

Ale tú prvú urobil Bugár už vlani, keď súhlasil s tým, aby sa riaditeľom RTVS stal Jaroslav Rezník. Súhlasil teda s ovládnutím verejnoprávneho média slovenskými nacionalistami, čo priamo ohrozuje maďarskú menšinu, nehovoriac o tom, že to bol prvý krok k demontáži demokracie. Už vtedy to bola nepochopiteľná chyba.

Tri mysliteľné dôvody

Bugár si pre seba iste vie vysvetliť dôvody zotrvávania vo vládnej koalícii. Ak si odmyslíme podozrenie, že jedným z nich môže byť zovretie korupčnej chobotnice, ostávajú tri mysliteľné: lojalita ako princíp, oficiálna doktrína vlády voči Európskej únii a ekonomický prínos pre maďarských voličov.

Bugár si vždy zakladal na tom, že bol lojálnym členom každej vládnej koalície, čím chcel neutralizovať paranoju slovenských politikov voči maďarskej menšine. Lenže súčasná vernosť slovenským nacionalistom je zároveň zrada slovenských demokratov.

Ani o nich si netreba robiť priveľké ilúzie, ale isté je jedno: slovenskí nacionalisti Bugára zradia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Most-Híd

Komentáre

Teraz najčítanejšie