Denník N

Vaše dieťa nechce bozky a objatia od príbuzných. Je vám to možno trápne, ale skúste to pochopiť

Ilustračné foto – Flickr.com
Ilustračné foto – Flickr.com

V „pusinkových“ rodinách, kde sú objímanie a bozky dlhoročným zvykom, môže odmietnutie dieťaťa prerásť až do konfliktu.

Možno aj vy si z detstva pamätáte rodinného udalosti, na ktorých ste stretli vám neznámych vzdialených príbuzných, čo vás vybozkávali, vyobjímali, poštípali vám líce, chceli, aby ste si im sadli na kolená. Ak sa vám to nepáčilo, dospelí na vás niekedy hrali takú hru, že akože plačú, lebo ich „nechcete“.

Nie vždy vám to bolo príjemné, v puberte ste to možno priam nenávideli a robili pri tom gestá či ksichty zahanbujúce vašich rodičov. Možno si vás jeden z nich zobral bokom a vysvetlil vám, že „prateta Zita je osamelá vdova, vždy sa na teba pýta, má ťa rada, tak to vydrž“.

Vám však bolo na nevydržanie od hanby, mali ste pocit, že niekto drzo vstúpil do vašej intímnej zóny a nikto to nechápe, ba čo viac, vyžaduje od vás dodržiavanie akéhosi spoločenského dekóra, ktoré vám v tomto veku pripadalo malomeštiacke.

Moja dcéra pred rokmi razantne odmietla objať dedkovho brata, ktorého videla prvýkrát v živote, s tým, že v škôlke sa učili, a aj mama jej to hovorí, že cudzí ľudia (trojročné deti veľmi nechápu pojem širšia rodina) sa jej nesmú dotýkať. Stŕpla som v očakávaní nepríjemnej situácie a zároveň ma naplnila pýcha, že moja dcéra sa vie brániť. V tomto prípade sa to našťastie skončilo chápavým smiechom „cudzinca“.

Skúste ho pochopiť

Nie vždy to dopadne takto milo. Naopak, ak dieťa takéto veci robí opakovane, môže byť z toho zdroj konfliktov pri rodinných udalostiach aj medzi rodičmi a deťmi. Lebo sú aj deti, ktoré si „neprosia“ bozky, objatia, či iné takéto prejavy, a to dokonca ani od starých rodičov či od dobre známych tiet a ujov.

V rodinách, čo sú „pusinkové“, temperamentnejšie či kde ide o dlhoročný, všetkými akceptovaný zvyk takto vyjadrovať cit a spolupatričnosť, môže byť problém ešte výraznejší. V prípade zmiešaných rodín sú v hre aj rozdielne kultúrne normy.

Dôvodov, prečo dieťa odmieta objatia či bozky, môže byť niekoľko a menia sa aj podľa jeho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rodičovstvo

Teraz najčítanejšie