Denník N

Je to ich svadobný dar pre Jána a Martinu. Juraj Benetin a Joan Baezová naspievali slovenskú hymnu ako dueto

Joan Baez a Juraj Benetin. Foto – Proper Records a N, Tomáš Benedikovič
Joan Baez a Juraj Benetin. Foto – Proper Records a N, Tomáš Benedikovič

Vypočujte si novú verziu slovenskej hymny. Nahrávali ju v Bratislave, v New Yorku a v Londýne.

Pôsobí to ako prízrak. Ako spomienka na temné časy, podobne mrazivá, ako keď rapper Tono S spieval o mečiarovských amnestiách. Lenže tieto slová zazneli len nedávno, na jeseň 2016 a povedal ich ďalší premiér. Dnes, našťastie, už len bývalý.

„Nie je predsa možné, dámy a páni, aby ste na princípe jedna baba povedala robili príbehy, ktoré sa absolútne nezakladajú na pravde. Ja nemám nič proti tomu, keď nám idete po krku, ale vy neinformujete, vy bojujete s touto vládou. A preto mi dovoľte výraz, ktorý poviem absolútne kľudne a nenechám sa uniesť. Niektorí z vás, niektorí z vás sú špinavé protislovenské prostitútky,“ hovorí Robert Fico. Práve tento jeho útočný prejav otvára novú verziu slovenskej hymny, ktorú spolu nahrali Juraj Benetin zo skupiny Korben Dallas a americká speváčka Joan Baezová:

Pôvodne malo ich dueto zaznieť v rámci rozlúčkového turné americkej pesničkárky, ktoré malo koncom marca zastávku aj na Slovensku. Joan Baezová sa rozhodla vystúpiť v Bratislave, ktorá je pre ňu špeciálnym mestom. V lete 1989 tu odohrala koncert, kde v komunistickom režime verejne podporila československých disidentov na čele s Václavom Havlom a keď na pódium pozvala folkového pesničkára Ivana Hoffmana, organizátori Bratislavskej lýry radšej vypli zvuk.

Pred svojou tohtoročnou návštevou sa Baezová ako dlhoročná aktivistka a bojovníčka za ľudské práva zaujímala o súčasné dianie na Slovensku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie