Denník N

Ficov návrh na strop pre dôchodkový vek môže podporiť aj časť opozície

Expremiér Robert Fico a jeho nástupca Peter Pellegrini. Foto – TASR
Expremiér Robert Fico a jeho nástupca Peter Pellegrini. Foto – TASR

Opozičná Sme rodina pripúšťa, že ústavný strop pre dôchodkový vek podporí, má však jednu podmienku.

Šéf Smeru Robert Fico chce presadiť ústavný zákon, v ktorom by sa určil strop pre vek odchodu do dôchodku. Fico hovorí, že hranica by nemala byť v žiadnom prípade vyššia ako 65 rokov, o konkrétnom riešení pripúšťa diskusiu.

„Robiť do sedemdesiatky je nezmysel,“ hovorí Fico. Bývalý premiér naráža na dnešné pravidlá, podľa ktorých sa dôchodkový vek od roku 2017 zvyšuje automaticky v závislosti od toho, ako sa predlžuje náš život. Každý rok by to malo byť o niekoľko týždňov.

Rozpočtová rada Ficovi pripomína, že keby bol strop pre dôchodkový vek 65 rokov, prejavilo by sa to po roku 2038 a dotklo by sa to ľudí narodených v roku 1974 a neskôr. „Nie je to teda téma dnešných dní, dokonca ani desaťročia,“ uviedla rozpočtová rada.

Fico je ochotný debatovať aj o návrhu odborárov, ktorí ešte vlani prišli s požiadavkou, aby hranica pre dôchodkový vek bola 64 rokov. Vlani v septembri spustili petíciu, pod ktorú sa im podarilo vyzbierať 126-tisíc podpisov.

Fico povedal, že o návrhu rokoval s predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom, ktorý to zobral na vedomie. S nápadom súhlasí aj šéf SNS Andrej Danko, ženy by však mali ísť do dôchodku o rok skôr ako muži.

Čo teda navrhuje Fico a čo platí dnes? Pozrite si otázky a odpovede.

Aký je dnes dôchodkový vek?

Základný vek odchodu do dôchodku je od januára tohto roka 62 rokov a 139 dní. Dôchodkový vek sa mení podľa toho, ako sa mení očakávaná dĺžka života ľudí na Slovensku (konkrétne, podľa vývoja strednej dĺžky života), ktorá sa predlžuje. Je na to vzorec daný zákonom, ktorý schválila druhá Ficova vláda v roku 2013 (s účinnosťou od roku 2017). Celkový čas strávený na dôchodku nám to v priemere neskráti.

Vzorec na výpočet dôchodkového veku navrhol ešte za Radičovej vlády ekonóm Ľudovít Ódor a za Ficovej vlády ho presadil už nebohý ekonóm Martin Filko.

Aký by mal byť dôchodkový strop podľa Smeru?

Fico hovorí o troch variantoch. Buď by to bolo 65 rokov pre ženy aj mužov. Alebo by to bolo pre všetkých 64 rokov, čo chcú presadiť odborári. Alebo by bol strop pre mužov 65 rokov a pre ženy 63 rokov.

Čo si o zastropovaní dôchodkového veku myslí opozícia?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Dôchodkový vek

Teraz najčítanejšie