Denník N

Daniel Pastirčák v Leviciach: Gorila sa učesala, umyla si zuby, no neodišla

Daniel Pastirčák. Foto N – Tomáš Benedikovič
Daniel Pastirčák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Zajtra budú zvony zvoniť, kňaz vykoná bohoslužby, priatelia vám zahrajú koncert. Bude to krásna, no smutná svadba bez nevesty a ženícha, prihováral sa na proteste v Leviciach aj Jánovi a Martine kazateľ Daniel Pastirčák.

Ahoj, Levice,

dlho sme sa nevideli, som rád, že vám to nie je jedno. Spoliehajú sa na naše znechutenie, na naše neodkladné povinnosti, na naše vyčerpanie.

Ešte tu treba byť! Ešte nemôžeme zostať doma. Niet prečo jasať, však, pán Jasaň? Stav vecí sa ani trošku nezmenil, čo poviete, slečna Trošková? Gorila sa učesala, umyla si zuby, no neodišla, znova dupe nohami a napína svaly.

Už viac než dva mesiace našu krajinu zahaľuje čierne súkno. Deň za dňom nasleduje ako rad postáv v pohrebnom sprievode: Už nás vezú, už nás vezú, ako v rakve sklenenej.

Pochovávame: Pochovávame dôveru vo vlastný štát. Pochovávame nádej na spravodlivosť. Pochovávame budúcnosť našich detí. Pochovávame česť čestných pod špinu bezcharakterných. Pochovávame farmárov, kým na východe naozaj nebude nič, až na panstvo Roškovej. Pochovávame slobodu prejavu – jej prvé obete z RTVS.  

Najprv sme pochovali vás, Ján a Martina. 72 dní uplynulo od tej strašnej chvíle. 72 dní sú tvoje ruky nehybné, Ján. Už nič nenapíšu. 72 dní tvoje verné srdce mlčí, Martina. Smutno zvonia pred nami a za nami smutno zvonia, smutné zvonce v smutnom dni, smutný sprievod, sprievod pohrebný. Ach Bože, veď zvony mali zvoniť! Mali zvučať radosťou, tak ako kostolné zvony zvučia, keď vítajú svadobníkov. Doniesli by vám jarné kytice a dary, namiesto nich však horia iba tisícky sviec na vašom hrobe. Stalo sa ním celé Slovensko.

Tých 72 dní by ste sa boli pripravovali na svoje „áno“. Stretali by ste sa s kňazom. Hovorili o tom, ako sa v Bohu zakladá večnosť lásky. O tajomstve vernosti. Treba byť verní pravde, treba byť verní láske, len tak zostanete verní jeden druhému. Iba vernosť pravde a láske zakladá dôveru, bez ktorej žiadny vzťah nevydrží. Zajtra by ste boli prišli vyobliekaní, Ján v obleku, Martina v bielych šatách; kľakli by ste si k oltáru, vyznali si pred Bohom lásku. Kňaz by na vaše sľuby vložil večné žehnanie. Čo Boh spojil, človek nech nerozdeľuje.

Zajtra budú zvony zvoniť, kňaz vykoná bohoslužby, priatelia vám zahrajú koncert, na ktorý nik nezabudne. Bude to krásna, no smutná svadba. Svadba bez nevesty a ženícha. Nestihli ste povedať svoje „áno“, no Boh vás už prv spojil cez vašu vernosť pravde a láske.

Mocní našej krajiny však to, čo Boh spojil, veselo rozdeľujú. Lož sa vysmieva pravde, chamtivosť láske. Bezprávie  spravodlivosti.

Tí, ktorým bol zverený úrad, sú neverní občanom. Podvádzajú. V utajených posteliach sa milujú s kurtizánami bohatstva a moci. Stýkajú sa s kadekým. Stratila sa spomedzi nás všetka dôvera – čo malo byť spojené, je rozdelené. Oni však zostali verní sami sebe – ako jeden muž. Spája ich lož a chamtivosť spolupáchateľov.

Nič si neprajú viac, ako našu nejednotnosť. „Aha, jedni chcú predčasné voľby, druhí nechcú,“ mädlia si ruky. Čím viac oddelených skupín bude pripravovať protesty, tým lepšie pre nich. „Nie sú iní,“ smejú sa nám, „ sú ako celá opozícia, ľahko si s nimi poradíme.“

Nedajme sa rozdeliť – predstavy o riešení môžeme mať rôzne, no vôľu máme jednu. Zostať verní spravodlivosti, dobru a pravde. Neustúpiť, kým nezávislí vyšetrovatelia nezačnú naozaj vyšetrovať a súdy naozaj konať. Kým sa tá hanebná sieť vládnej moci oligarchov a mafie nerozpadne.

Buďme si verní. Vernosťou obnovme dôveru. Opoziční politici, spamätajte sa. Chceme vidieť, že vám naozaj ide o podstatu veci, že ste v tom zajedno. Prekonajte smiešnu márnomyseľnosť. Utvorte spolu jednu veľkú koalíciu, nech má kto vymeniť tých, ktorí tam zostať nemôžu.

Nehrajte svoje žabomyšie hry o preferencie. Inak na stave tohto štátu i vy ponesiete svoju vinu.

Koaličná kríza

Vražda Jána Kuciaka

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie