Najväčšie upratovanie v dejinách. Mladík ide ako prvý čistiť obrovský ostrov plastových smetí v oceáne

Boyana Slata v roku 2017 magazín Rider Digest nazval Európanom roka. Foto – Ocean Cleanup

Plán 23-ročného Holanďana, ktorý chce vyskúšať v júli, mnohí vedci kritizujú.

Je to symbol toho, ako veľmi ľudstvo plastmi znečistilo oceány. V severnej časti Tichého oceánu medzi Havajom a Kaliforniou sa nachádza gigantický ostrov smetí, pláva v ňom skoro 80-tisíc ton odpadu.

Netreba si ho však predstavovať ako jednoliate smetisko. Odpad, medzi ktorým je aj mnoho plastu, je roztrúsený na ploche veľkej ako Francúzsko, Nemecko a Španielsko dohromady. A stále rastie.

Toto leto sa uskutoční prvý pokus tento plávajúci ostrov odpadkov aspoň trochu „upratať“. Teda znížiť množstvo odpadu, ktorý v ňom pláva.

Ako prvá to vyskúša organizácia Ocean Cleanup, ktorú vedie len 23-ročný holandský mladík chorvátskeho pôvodu Boyan Slat. S nápadom, ako to urobiť, prišiel ešte ako stredoškolák.

Pasívne kolektory

V posledných týždňoch organizácia pripravuje v Kalifornii testovacie zariadenie, ktoré chce v júli naplno vyskúšať na takzvanej Veľkej pacifickej odpadkovej škvrne, ktorú ľudstvo prvýkrát objavilo pred 30 rokmi.

Slat hovorí, že ak by sa smeti z „ostrova“ snažili pozbierať loďami a sieťami, trvalo by to tisíce rokov a bolo by to nesmierne drahé. Spolu s kolegami tak navrhol pasívne kolektory.

Mapa Veľkej tichomorskej odpadkovej škvrny. Zdroj – Ocean Cleanup

Ide o veľké duté rúry, ktoré budú mať po pospájaní dĺžku jeden až dva kilometre. Paradoxne, vyrobené sú z plastu. Vďaka vzduchu budú plávať na hladine. Rozmiestnia ich do tvaru písmena U a budú sa snažiť zachytiť čo najviac plastového odpadu. Rúry by mali byť flexibilné, aby mohli byť nesené morom, no zároveň pevné, aby držali tvar.

Z rúr bude pod hladinou visieť akási

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |