Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Je tu pat a všetci už majú v hlave predčasné voľby

Protest farmárov v Nitre. Foto – TASR
Protest farmárov v Nitre. Foto – TASR

Protesty sa nevrátili na pôvodnú veľkosť. Fico skúša novú tému. Rezník verí v upokojenie.

Správy dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský


Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Ani pre Slušné Slovensko už nie sú predčasné voľby tabu

Pred tromi mesiacmi by boli piatkové protesty v mnohých slovenských mestách svojou veľkosťou šokom, v novej situácii vyzerali sotva ako štandard.

V Bratislave sa tento týždeň zišlo okolo 25-tisíc ľudí, čo je tak polovica jarných rekordov. V Košiciach tento týždeň demonštrácia dokonca vôbec nebola a v treťom najväčšom slovenskom meste – v Prešove – prišli na protest len stovky ľudí.

Výraznejší rozdiel urobilo len zapojenie farmárov, ktorí jazdili traktormi na viacerých miestach krajiny.

Nemá význam tipovať príčiny poklesu záujmu o protest, ktorý zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko v predvečer termínu svadby Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Dôležitá je symbolika.

Piatkové protesty boli dosť slabé na to, aby mohli vystrašiť koaličných lídrov v ich snahe udržať moc bez ďalších kompromisov.

Musíme si preto zrejme zvyknúť na ďalšie dlhé mesiace s vládou Roberta Fica bez Roberta Fica, ktorá nebude schopná žiadnej výraznej akcie. Desaťročné dedičstvo Smeru bude Pellegriniho vládu každý ďalší deň tak drviť, že bude ešte populistickejšia a každým dňom arogantnejšia.

Jej najväčšie plus, že miesto vyhoreného agresívneho Fica vidíme korektne vystupujúceho Pellegriniho, bude postupne slabnúť.

Paralelne s tým sa začínajú na Slovensku prípravy na voľby, pretože pravdepodobnosť ich predčasného vypísania je dosť veľká na to, aby sa podľa toho všetky politické strany zariadili už včera.

Napokon aj bratislavskí organizátori protestu už predčasné voľby jasne neodmietajú. Viackrát z tribúny pripomenuli, že na námestí sa dajú podpísať hárky za petíciu za ich vypísanie.

Aktuálny sumár teda je, že nepoznáme vrahov Kuciaka a Kušnírovej.

Fico a Smer sú výrazne oslabení, ale naďalej pri moci.

SNS v závetrí dokončuje najväčšie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Teraz najčítanejšie