Denník N

Sú ľudia, ktorí vinou tohto systému trpia každý deň, nechcú čakať dva roky na ďalšie voľby

Igor Kupec. Foto N – Katarína Kiššová
Igor Kupec. Foto N – Katarína Kiššová

Igor Kupec stojí od začiatku za zhromaždeniami Za slušné Slovensko v Košiciach. Podľa neho prešla vláda do protiútoku, príkladom sú aj vyhodení redaktori z RTVS.

Igor Kupec (32) pochádza z Košíc, v Prahe absolvoval štúdiá občianskej spoločnosti. Momentálne pôsobí v Košiciach ako grafický dizajnér a copywriter. Patrí medzi prvých organizátorov zhromaždení Za slušné Slovensko v Košiciach. Pred dvoma rokmi vytvoril rebranding značky Good Idea, Slovakia. Poukázal napríklad na nízku transparentnosť, toleranciu či pomalý boj s korupciou. Ako dobrovoľník pomáhal HIV pozitívnym ľuďom či rómskej komunite.

Ste jedným z organizátorov košických zhromaždení Za slušné Slovensko. V čom sú tie súčasné iné oproti prvým?

Zhromaždenia sú do veľkej miery reakciou na to, čo robí vláda. Na začiatku to bolo jasne formulované, potom sme boli v období, keď sme boli blízko toho, aby sa niečo dosiahlo, kulminovalo to. A posledné zhromaždenia sú znova reakciou na vládu, ktorá akoby len urobila obrat, ale pokračuje ďalej rovnako ako predtým. Teraz prechádzame do formalizácie. Ulica je dôležitá, ale výtlak, ktorý dokáže urobiť, klesá. A je to prirodzené. Teraz sa viac snažíme investovať energiu do formalizácie našich štruktúr a aby sa ľudia systematicky zapájali do aktivít.

Na prešovskom zhromaždení ste v príhovore povedali, že vás označujú za exotov a bláznov, keď stále veríte v zmenu. Ako ľuďom vysvetľujete, že stále má zmysel sa stretávať a zaujímať sa o politiku?

Veľa ľudí, ktorí mali entuziazmus, prešli do dezilúzie a skepsy. Rozumiem tomu. Ale aj na tomto zhromaždení som sa snažil ľuďom povedať, že môžu robiť drobné a praktické kroky k zmene k lepšiemu. Neočakávam, že ľudia budú stanovať na ulici pol roka. Ale ľuďom, ktorí zistili, že zmeny nebudú rýchle, sa snažíme komunikovať, aby robili drobné veci, napríklad išli do komunálnych volieb.

Ľudia sa teraz už menej boja hovoriť o svojich skúsenostiach s korupciou?

Určite. Ľudia, ktorí dlhé roky mlčali, teraz prehovorili. Myslím si, že tu nejde len o tie veľké kauzy, ale v každom meste sa ľudia zdôverovali verejnosti s drobnými príbehmi. Aj pre nás organizátorov nastal chvíľu stav dezilúzie a skepsy. Najprv sme si mysleli, že situácia v našej krajine je zlá, ale potom sme zistili, že je ešte horšia. My sme si vypočuli veľa príbehov, s ktorými za nami ľudia chodili, a stalo sa to aj organizátorom z iných miest. Takže ľudia začali hovoriť. A to je dôležité. V tejto fáze je dôležité aj to, aby neboli perzekvovaní. Vláda teraz prechádza do protiútoku, takže sa môže stať, že ešte títo ľudia budú poškodení. To nesmieme dopustiť. Konkrétny príklad sú vyhodení redaktori z RTVS.

Ste za predčasné voľby?

Ako platforma komunikujeme o tejto téme jednotne, nechcem to trhať. Treba si však byť vedomý toho, že pod strechou platformy Za slušné Slovensko sa stretli rôzni ľudia s rôznymi postojmi. Konzervatívci, liberáli, kresťania, ateisti a ďalší. O témach ako predčasné voľby veľa diskutujeme. Ja osobne sa však prikláňam skôr k názoru, že predčasné voľby by sa mali uskutočniť.

Na posledných zhromaždeniach v Bratislave aj v Prešove na pódiách odznelo, že ľudia môžu podpísať petíciu za vyhlásenie predčasných volieb. Takže nakoniec ste sa asi dohodli.

Každý urobil nejaký kompromis, pretože sme to nechceli trhať. Rešpektujeme, že ľudia majú rôzne názory, ale vidíme, že časť verejnosti chce predčasné voľby, takže nemá zmysel sa od toho úplne dištancovať. V Košiciach máme v tíme aj Alžbetu Bojkovú, ktorá si aroganciu moci zažila na vlastnej koži; jej rodine sa stali neprávosti. Pre ňu je predstava volieb až o dva roky úplne neprípustná, je to pre ňu veľmi ďaleko. Nemá záruku, že do dvoch rokov sa situácia zlepší. Sú tu ľudia, ktorí vinou tohto systému trpia každý deň – pre nich je predstava, že vydržia do riadnych volieb, sci-fi. A prikláňam sa k tomu názoru.

Keď sa prevalila kauza s talianskou mafiou na východe, Robert Fico povedal, že na východe nič nie je. Čo ste si vtedy o tom výroku mysleli?

Ak by som mu chcel dať za pravdu, tak si len nastavil zrkadlo. Napriek tomu som sa po štúdiách v Prahe vrátil do Košíc. Je tu kopec výziev a zlepšuje sa to tu. Uznávam, že veľa vecí tu ešte nie je alebo nefungujú správne. Aj v porovnaní s Bratislavou to nie je stále ideálny stav. Ale ten samotný výrok bol pre nás smutno-smiešny.

Prečo ste sa vrátili do Košíc?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kauza Dobytkár

Koaličná kríza

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie