Denník N

Nie je náš cár, skandovali pred Putinovou inauguráciou po celom Rusku. Nachystá po nej prekvapenie?

Dva dni pred Putinovou inauguráciou. Foto – AP
Dva dni pred Putinovou inauguráciou. Foto – AP

Počas sobotných protestov zatkli v Rusku vyše 1600 ľudí. Európska únia odsúdila masové zatýkanie a policajnú brutalitu. „Represie sa pomaly, ale isto budú stupňovať,“ predpovedá ruský politológ.

Stovky ľudí vrátane opozičného lídra Alexeja Navaľného strávili sobotnú noc v ruskej cele. Stačilo, že vyšli do ulíc protestovať proti pondelkovej inaugurácii ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ten sa po marcových prezidentských voľbách oficiálne ujme funkcie už vo svojom štvrtom období. Dlhšie ako on vládol v modernej histórii Ruska už len Stalin.

Proti cárovi Putinovi

„Nie je náš cár“ bol hlavný motív početných demonštrácií v dvoch desiatkach ruských miest, ktoré na 5. mája zvolal Alexej Navaľnyj. Nepáči sa mu, že po 18 rokoch pri moci bude Putin vládnuť Rusku ďalších šesť rokov. „A to nielen ako hlavný predstaviteľ štátu, ale ako cár,“ varoval Navaľnyj na svojom obľúbenom kanáli na YouTube.

Na plagátoch demonštrantov sa objavili aj nápisy ako „Inaugurácia je hanba“, „Chcem žiť v Rusku bez Putina“, „Bez slobody myslenia niet múdrosti“ alebo klasický slogan „Rusko bude slobodné!“.

Ruská polícia a špeciálne jednotky tentoraz išli mimoriadne tvrdo proti protestujúcim. Nasadili

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vladimir Putin

Teraz najčítanejšie