Denník N

Odkaz MMŠ: O Karlovi Marxovi a troch faktoroch, vďaka ktorým dosiahol globálny vplyv

Výročie narodenia Karla Marxa si v uplynulých dňoch nepripomenul len Jean-Claude Juncker, ale aj čínski komunisti. Foto – TASR/AP
Výročie narodenia Karla Marxa si v uplynulých dňoch nepripomenul len Jean-Claude Juncker, ale aj čínski komunisti. Foto – TASR/AP

Karl Marx sa stal najvplyvnejším spoločenským vedcom v dejinách ľudstva, píše Branko Milanović, sám veľmi vplyvný autor v oblasti ekonómie. Ale Marx sa stal svetovou autoritou nielen vďaka svojmu dielu, ale najmä vďaka trom faktorom, bez ktorých by bol dnes zabudnutou figúrou.

Prvým faktorom je jeho priateľ Friedrich Engels, spoluautor Komunistického manifestu. Bol to totiž práve Engels, kto z Marxových nedokončených rukopisov zostavil ďalšie dva diely Kapitálu (ten prvý vyšiel v roku 1867) a vydal ich niekoľko rokov po Marxovej smrti (1883). Bez týchto dvoch ďalších dielov by si dnes sotva niekto pripomínal výročie Marxovho narodenia (5. mája 1818).

Vďaka Engelsovej neúnavnej práci na Marxovom odkaze začalo jeho dielo naberať na význame najmä v Nemecku medzi tamojšími sociálnymi demokratmi, ktorí boli koncom 19. storočia najsilnejším politickým prúdom. Ale inak zostával Marxov vplyv obmedzený; poznali ho ešte v Rakúsku-Uhorsku a, samozrejme, v Rusku.

Začiatkom 20. storočia Marxov vplyv

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie