Denník N

Newsfilter: Veril by niekto Sakovej, aj keby hovorila pravdu?

1. Efektívna nežná normalizácia v RTVS; 2. Sakovej hendikep; 3. Mičevov alibizmus.

Správy víkendu vybral a komentoval Tomáš Gális


Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Netreba tvrdo, keď to môže ísť samo

„Neskôr, keď bol ďalší z pochodov a kolegyňa v Bratislave mala ísť robiť živý vstup, tak z toho bola zmätená: čo robiť, keď sa bude zase hovoriť o RTVS, a či to má povedať alebo z toho bude zase problém. A toto je tá autocenzúra, ktorá je podľa mňa nebezpečnejšia, ako keby stál v redakcii cenzor.“

Tieto slová bývalej redaktorky RTVS Jany Masárovej z rozsiahleho článku Dušana Mikušoviča vystihujú podstatu toho, čo sa vo verejnoprávnej inštitúcii z dlhodobého hľadiska zrejme stane. Rezník a jeho ľudia vôbec nemusia hovoriť, že tento príspevok či respondent nesmie, respektíve musí ísť do vysielania. Stačí už to, čo urobili doteraz.

Za niekoľko mesiacov vyhodili pár ľudí, jednej redaktorke dali – vzhľadom na jej skúsenosti – podradnú ponuku, svojich podriadených verejne pourážali a trochu ich postrašili, Reportérov nezrušili, ale dočasne pozastavili, hovoria o väčšej vyváženosti a o tom, že komu sa nepáči, môže ísť.

K tomu treba prirátať hlasy z SNS, ktorá síce nemusí Rezníka priamo riadiť, ale prinajmenšom ho do funkcie presadila a kryje mu chrbát. Odtiaľ sem-tam niekto utrúsi, že ten-ktorý program bol katastrofa a že od novinárov čakajú informácie, nie názory a podobne.

Výsledkom bude prinajmenšom obava a asi aj úvahy typu: sú nás tu desiatky, niektorí to nevydržia, odídu a uplatnia sa na porovnateľných pozíciách v nejakom súkromnom médiu. Ale čo ostatní, keď je počet miest obmedzený? Asi zostanem, lenže čo potom? Môžem trebárs hovoriť, že keby som tu nezostal ja, príde namiesto mňa niekto horší. Napokon, nie je všetko stratené, môžem skúsiť bojovať. Iste, nebude to tu už také ľahké, ale keď sa sústredím len na fakty, nevzbudím podozrenie, že do svojich príspevkov vnášam svoj pohľad na svet, a oslovím aj druhú stranu, nebudem mať problém. Napokon, keď odídu tí, čo sa považujú za najlepších, môžem vystúpiť vyššie. Budem dlhšie na obrazovke, budem robiť dôležitejšie veci a možno mi aj zdvihnú plat. Hlavne, aby som teraz neurobil nejakú chybu.

Normalizácia v sedemdesiatych rokoch bola výsledkom brutálneho tlaku vtedajšej straníckej a štátnej moci. Rezník toto porovnávanie odmieta, pretože až taký tlak nevyvíja. Lenže normalizácia bola

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie